Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Kyselina listová pro zdraví

Kyselina listová je důležitou složkou krvetvorby, podílí se na tvorbě DNA a na zdravém vývoji buněk. Konzumace potravin s obsahem kyseliny listové rovněž prospívá trávení a nervovému systému. Kyselina listová má mimořádný význam v období těhotenství, a to z hlediska zdravého vývoje plodu.

Foto: Pixmac.cz

Význam kyseliny listové

Kyselina listová patří do skupiny vitamínů B, označuje se symbolem B9. Je důležitou složkou krvetvorby, podílí se na tvorbě DNA a na zdravém vývoji buněk. Konzumace potravin s obsahem kyseliny listové rovněž prospívá trávení a nervovému systému. Mimořádný význam má kyselina v těhotenství, kdy se doporučuje užívat ve zvýšeném množství, a to zejména v prvním trimestru. Hlavním důvodem je snížení rizika vzniku vrozených vývojových vad plodu.

Foto: Pixmac.cz

Zvýšený příjem v těhotenství

Lékaři proto těhotným ženám doporučují nejen zvýšený přísun potravin s obsahem kyseliny listové, ale také užívání doplňků stravy s obsahem tohoto důležitého vitamínu. Případy předávkování organismu kyselinou listovou jsou velmi vzácné. Případný přebytek se v těle obvykle nehromadí, nýbrž je vyloučen podobně jako vitamín C močí.

Nedostatek kyseliny listové

Nedostatek kyseliny listové má za následek omezení schopnosti červených krvinek přenášet kyslík, což se může se projevit bušením srdce, zvýšenou únavou a problémy se zažíváním. Dlouhodobý deficit bývá příčinou anémie. Abychom těmto problémům předešli, měli bychom konzumovat přibližně 0,2 mg kyseliny listové denně. Přirozeným zdrojem kyseliny listové je listová zelenina, například špenát nebo brokolice, a z dalších potravin droždí, luštěniny nebo játra.Čtěte na Medicínu:

Arganový olej a jeho účinky na naše zdraví

Druhy stresu, které na nás působí

Co všechno ovlivňuje zdravý spánek

Česnek a citron posiluje imunitu a čistí organismus