Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Pitný režim, pomocník nejen pro sportovce

Zdroj foto: pixabay.com

Sacharidy, bílkoviny, tuky, tekutiny. Čtyři důležitá hesla pro výživu sportovců. Aby mělo tělo ze sportu co největší užitek, je potřeba podle zátěže upravit i své stravovací návyky a pitný režim.

Pokud si jdete dvakrát týdně zaběhat nebo zacvičit jógu, samozřejmě stačí, když budete jíst a pít podle zásad racionální a zdravé výživy. Jestliže si ale občas dáte nárazově víc „do těla“ a sami cítíte, jak po cvičení vaše tělo prahne po doplnění živin, je pak dobré mít po ruce pomocníky z lékárny.

Iso, nebo hypo?

K doplnění tekutin se používají isotonické nebo hypotonické nápoje. Jaký je mezi nimi rozdíl? Hypotonické nápoje mají nižší obsah minerálů a energie než nápoje isotonické. Hypotonický nápoj se tak rychleji vstřebává a nezatěžuje tolik trávicí trakt. Mezi hypotonické nápoje patří například iontový nápoj s minerály UNISPORT. Přidaný glycin působí proti překyselení žaludku a taurin napomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu či vápníku v krvi a usnadňuje trávení tuků. Na rozdíl od mnoha podobných přípravků je UNISPORT bez aspartamu, který se nedoporučuje z důvodu možných zdravotních rizik. UNISPORT má takové složení, že je možné ho bez omezení konzumovat před, v průběhu fyzické zátěže i v období regenerace, kterou urychluje.

Iontový nápoj s minerály

Ochrana svalů

Trpíte často po zátěži tzv. svalovou horečkou? Nejedná se o nic vážného, většinou brzy pomine, ale nepříjemná je. Co je její příčinou? Dříve se tvrdilo, že bolest je způsobena nahromaděním kyseliny mléčné ve svalech, od této teorie už se však ustoupilo. Svalová horečka vzniká v důsledku svalových mikroskopických trhlinek, do kterých během několika hodin vnikne lymfa a způsobí otok. Sval je také nedostatečně prokrvován.

Podporuje růst svalové hmoty

K prevenci svalové horečky se doporučuje především nepřeceňovat své síly a zátěž zvyšovat postupně. Vhodný je také strečink před i po cvičení. Z doplňků stravy lze doporučit NUTREND AMINO BCAA MEGA STRONG. Tento nápoj určený k ředění s vodou obsahuje 80 000 mg volných esenciálních aminokyselin BCAA v krystalické formě pro ochranu svalové hmoty a účinnou regeneraci. Esenciální BCAA (Branched Chain Amino Acids – aminokyseliny s rozvětveným řetězcem) jsou aminokyseliny, které si tělo nedokáže samo vytvořit z jiných zdrojů, a proto je odkázáno na jejich příjem stravou. Přidaný vitamin B6 je základním vitaminem potřebným pro metabolismus bílkovin. Kromě toho, že nápoj chrání svaly a přispívá k jejich rychlejší regeneraci, podporuje i nárůst svalové hmoty.

Vápník z mléka? Zapomeňte!

Vápník je nezbytnou součástí zdravé výživy. Pokud v domnění, že doplníte vápník, snídáte sklenici mléka, děláte chybu. Podle nejnovějších výzkumů má vápník v kravském mléce velice špatnou vstřebatelnost. Další studie dokonce uvádí, že při trávení kravského mléka je naopak spotřebováván vápník z vlastních tělesných zásob. Pro doplnění vápníku je mnohem vhodnější konzumovat listovou zeleninu, semena (zejména mák), ořechy či ovesné vločky. Doplnit vápník můžete také pomocí instantního nápoje ActiveMilk s přídavkem L-carnitinu, vlákniny, vápníku, minerálů a 10 vitaminů. Je vhodný i pro osoby s potravinovou intolerancí, neobsahuje totiž ani lepek, ani laktózu.

ActiveMilk vhodný pro doplnění vápníku

Všichni víme, že zdravá a vyvážená strava je spolu s pravidelným pohybem základem našeho celkového zdraví. Také víme, že nejlepší vitaminy a minerály jsou ty z přírody. Na druhou stranu, pokud bychom měli neustále hlídat, jestli máme všeho tolik, kolik se doporučuje, a hledat, kde potřebné vitaminy a minerály v dostatečném množství získat, je lepší si tu a tam vypomoci doplňky stravy a ušetřený čas věnovat relaxaci. Vybírat můžete třeba na www.gigalekarna.cz.Čtěte na Medicínu:

Lněný olej a jeho účinky na naše zdraví

Babské rady na vlasy

Tlusté střevo a zdraví

Znáte ty nejsilnější imunostimulanty?