Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Tlusté střevo a zdraví

Tlusté střevo

Tlusté střevo je důležitým pilířem našeho zdraví. Základním předpokladem jeho správného fungování a prevence onemocnění tlustého střeva je dodržování správné životosprávy, jde především o složení jídelníčku, pitný režim, odbourávání stresu a pravidelný pohyb.

Tlusté střevo definice

Pojmem tlusté střevo se označuje konec trávicí trubice, kde se vstřebávají zbylé živiny a voda. Nestrávené zbytky potravy se v tlustém střevě zahustí a opouštějí tělo konečníkem. Tlusté střevo dospělého člověka měří 1,5 m a z medicínského hlediska ho dělíme na tři části. Slepé střevo, tračník a konečník.

Pilíř našeho zdraví

Správná funkce tlustého střeva je jedním z hlavních pilířů našeho zdraví. Bohužel čím dál větší část populace trpí onemocněními tlustého střeva. Nejčastější diagnózou je dráždivý tračník, porucha funkčnosti spojená s následujícími obtížemi: nepříjemné pocity v břiše, nadýmání a poruchy s vyprazdňováním (zácpa nebo naopak průjmy). Příčin může být celá řada.

porucha tlustého střeva vede k zácpě, nadýmání a poruše vyprazdňování

Za nejčastějšího viníka je považován nezdravý životní styl, především stres a nevhodné složení potravy.

Zdravá strava

Pro zdravé střevo

Léčba proto vyžaduje změnu stravovacích návyků i celkového životního stylu, především dostatečný pitný režim, konzumaci probatik a stravy bohaté na vlákninu, odbourávání stresu a pravidelnou fyzickou aktivitu. Čas od času není od věci provést očistu tlustého střeva, buď půstem, odlehčovacím týdnem, anebo klystýrem.

Pitný řežim je důležitý pro správnou funkci tlustého střeva

Doporučená opatření jsou zároveň také účinnou prevencí výše popsaných poruch funkce tlustého střeva, ale i hemeroidů a karcinomu tlustého střeva.

Zdroj foto: ISIFAČtěte na Medicínu:

Druhy stresu, které na nás působí

Hemoroidy, česky zvané zlatá žíla

Babské rady na zácpu

Plísně v těle