Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Když je čas na výměnu polštáře a matrace

Asi většina z nás zažila někdy bolest zad, ty jsou v naší republice dokonce druhým nejčastějším důvodem neschopenky. Aby se problémy se zády nezhoršovaly, je potřeba nejen se pravidelně hýbat, ale také spát na kvalitním lůžku.

Naši předkové neznali lamelové či segmentové rošty a ortopedické matrace a na bolesti zad trpěli mnohem méně než my. Rozdíl je ale v jejich životním stylu, který byl mnohem více vyplněn přirozeným pohybem. Také se nedožívali tak vysokého věku a právě se stoupajícím věkem se bolesti zad mají tendenci zhoršovat.

Správný polštář je základem pro pohodlné ležení

Bolest zad bývá velmi často způsobena nejen nedostatkem pravidelného pohybu, ale také špatnými spacími návyky. Nejen, že spíme na nekvalitních nebo starých matracích, ale také používáme nevhodné polštáře. Stále ještě spíte na klasickém péřovém polštáři a při usínání si ho různě formujete pro co největší pohodlí? Vyzkoušejte moderní polštář z paměťové pěny. Ten se vyrábí i v tradičním rozměru o rozměru 70x90 centimetrů (takže nemusíte kupovat nový povlak na polštář navíc), ale na rozdíl od peří paměťová pěna zajišťuje krční páteři dostatečnou oporu. Zároveň není omezován krevní oběh. Polštář vám poskytne pohodlí ve všech polohách, ve kterých jste zvyklí usínat.

Polštář z paměťové pěny

Na matraci a roštu také záleží

Nabídka matrací je nepřeberná, a to ve všech cenových relacích. Přesto mnoho lidí odbývá svůj spací prostor nákupem postele se základním roštem a levnější matrací a největší důraz klade na rám a čelo postele, protože ty jsou nejvíce vidět. Zatímco ale tyto viditelné části kvalitu vašeho spánku až tolik neovlivní, na roštu a matraci záleží hodně. Zakoupíte-li kvalitní (nejlépe lamelový nebo segmentový) rošt, vyšší výdaje se vám mnohonásobně vrátí. Nejen, že vám takový rošt může při šetrném zacházení vydržet po celý život, ale navíc prodlužuje životnost matrace. Ta by se měla po sedmi až deseti letech vyměnit i bez zjevných známek opotřebení.

Rošty TEMPUR

Kdy dát matraci na charitu?

Jak tedy poznáme, že je potřeba matraci vyměnit? Obecně lze říci, že zmíněných 7–10 let je strop a po takové době je i z hygienických důvodů vhodné matraci vyměnit. Pokud se na matraci objeví proleželá místa, cítíte na ní na omak hrboly, prohlubně či dokonce tvrdé vnitřní části, je čas na okamžitou výměnu. Stejně tak, pokud se musíte před usnutím převalovat a složitě hledat polohu, ačkoliv se vám to dříve nestávalo. Aby vám matrace vydržela v nepoškozeném stavu po celou dobu její životnosti, je dobré používat pratelné matracové chrániče a matraci také chránit před prudkými nárazy, jako jsou například skoky, tak oblíbené malými dětmi. Samozřejmě, že také záleží na pořizovacích nákladech, kvalitnější matrace vám pochopitelně bude sloužit lépe a déle než ta nejlevnější, zvlášť, pokud nekoupíte matraci určenou na vaši váhovou kategorii.

Matrace PerDormire

Královna mezi matracemi

Jednu z nejlepších matrací, kterou můžete v současné době získat, je matrace značky TEMPUR. Tyto matrace v sobě kombinují měkkost a dokonalou oporu. Díky tomu matrace TEMPUR pomáhají předcházet bolestem páteře a kloubů a dokonce i oběhovým potížím. Alergici zase ocení hypoalergenní úpravu potahu.

Matrace TEMPUR

Matrace TEMPUR vás možná může na první pohled odradit svou vyšší cenou, ale když si ji sami na prodejně vyzkoušíte, ihned pocítíte rozdíl v komfortu oproti obyčejné matraci. A když si spočítáte cenu za celou životnost matrace, tak pohodlí a klidný spánek, které díky této matraci získáte, vás vyjdou na ani ne deset korun za den. Což není mnoho za to, že ráno vstanete odpočinuti a bez zbytečně bolestivého a otlačeného těla, co myslíte?Čtěte na Medicínu:

Nemoc, která není vidět - Crohnova choroba

Svědění kůže. Je to ekzém nebo svrab?

Afrodité zkrášloval olivový olej, nikoli ropa!

Podpořte svou imunitu pomocí fytoživin