Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Podpořte svou imunitu pomocí fytoživin

zdroj foto: pixabay.com

Víte, co jsou to fytoživiny a jak mohou pomoct vašemu zdraví?

Fytoživiny neboli fytochemické látky jsou pro náš organizmus velice prospěšné sloučeniny, které se nacházejí v různých rostlinách. Ačkoli tyto látky nepatří mezi vitamíny nebo minerály, jsou pro naše zdraví velice důležité. Do této skupiny látek patří obrovské množství látek s občas dosti krkolomnými názvy – například jde o izotiokyanáty, glukosinoláty, fytoestrogeny či karoteny. Mnohé z nich jsou specifické pro konkrétní rostlinu a jejich název je proto odvozen od jejího názvu- např. echinosidy podle Echinacey atp.

Tyto látky jsou významné především svými antioxidačními účinky a omezováním zánětlivých procesů v tkáních již poškozených volnými radikály.

Dále také snižují riziko vzniku aterosklerotických onemocnění srdce, snižují krevní tlak, mají antivirové a antibakteriální účinky, zabraňují vzniku krevních sraženin a celkově podporují správnou funkci všech orgánů a imunitního systému. Často jsou dávány do spojitosti především s velkým vlivem na zdraví prostaty, srdce, jater a ledvin. Velice intenzivně se studuje také jejich vliv na předcházení i léčbu různých typů rakoviny (hlavně prsu a prostaty), nedá se ale prozatím objektivně říct, že skutečně a všem pacientům pomáhají.

V barevných potravinách je více fytoživinzdroj foto: pixabay.com

A kde tyto prospěšné látky sehnat?

Nejlepším zdrojem fytochemických látek je zelenina a ovoce. Základní radou je vybírat si zabarvenější druh, protože fytoživiny podporují zbarvení- např. místo bílé cibule si proto vyberte červenou, která těchto látek obsahuje více. Dalším zdrojem mohou být také všemožné ořechy, semena, luštěniny či minimálně zpracované obiloviny. A nesmíme zapomínat také na doplňky stravy, kterých je už v dnešní době na trhu skutečně velké množství.

Oříšky obsahují také spoustu fytoživinzdroj foto: pixabay.comČtěte na Medicínu:

Arganový olej a jeho účinky na naše zdraví

Co a kolik toho vypít?

Babské rady na vlasy

Babské rady na bolest ucha

Ananasová šťáva

Bolest hlavy…? Už jen minulostí!