Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Hrušková šťáva

Hrušková šťáva nenadýmáZdroj foto: Sxc.hu

Hrušky sklízeli naši předkové již v mladší době kamenné a věřili v jejich výjimečné uzdravovací schopnosti. Dnes víme, že tyto plody jsou bohatým zdrojem vitamínů, minerálů a dalších látek, které příznivě ovlivňují zdraví člověka. Protože však způsobují nadýmání, těší se výrazně větší oblibě z nich získaná šťáva.

Zdroj vitamínů a draslíku
Hrušky obsahují celou řadu vitamínů, především pak vitamíny skupiny B, provitamín A, vitamín P a vitamín C. Ze stopových látek je pak nejvýznamnější obsah draslíku, prvku, který odvodňuje organismus -

má silný močopudný účinek (doporučuje se proto při onemocněních ledvin včetně ledvinových kamenů a močového ústrojí) a pomáhá chránit naše plíce a srdce (protože posiluje cévní stěny).

Hrušky proti zácpě a trávicím obtížím
Pro vysoký podíl vody (85%) a balastních látek jsou hrušky vynikajícím pomocníkem v boji proti zácpě. Pokud Vám hrušky způsobují nadýmání, je lepší dát přednost hruškové šťávě, která příznivě ovlivňuje zažívání, a má vynikající detoxikační schopnosti.

Šťáva pro dobrou náladu
Málokdo ví, že hrušková šťáva příznivě ovlivňuje nejen naše trávicí ústrojí, ale také psychiku. Je totiž zdrojem kyseliny listové (vitamínu B3), která se spolupodílí na vytváření hormonu štěstí. Hrušková šťáva tak pomáhá předcházet depresím.

Hrušková šťáva pro děti
Protože je šťáva z hrušek lehce stravitelná a nezpůsobuje alergické reakce (naopak pomáhá předcházet vzniku alergií), lze ji podávat dětem již od ukončeného 4. měsíce věku.

Pro děti do jednoho roku je však vhodná šťáva, která byla tepelně ošetřena. Šťávu můžete podávat dětem buď neředěnou, nebo rozředěnou vodou v poměru 1 : 1.

Domácí šťáva nebo mošt
Nejvíce hodnotnou šťávu si připravíte sami pomocí nízkootáčkového odšťavňovače, díky němuž si zachová své cenné látky. Odšťavňovat lze čerstvé křupavé plody. (Hrušky by měly být z chemicky neošetřených stromů.) Pokud nemáme tu možnost, je lepší dát přednost hruškovému moštu v bio kvalitě před krabicovými džusy.

Sponzorem seriálu o šťávách jsou nejlepší kuchyňské spotřebiče pro vaše zdraví www.sanaproducts.cz.


 Čtěte na Medicínu:

Melounová šťáva čistí, uzdravuje a zkrášluje!

Pomerančová šťáva je ideální nápoj ke snídani!

Jablečná šťáva

Ananasová šťáva