Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Červená řepa předchází rakovině i nemocem srdce

Jak získat z červené řepy maximum cenných látekZdroj foto: Sxc.hu

Červená řepa patří v našem jídelníčku mezi často opomíjené potraviny, což je velká škoda, protože má vynikající antioxidační vlastnosti, čímž pomáhá předcházet některým druhům rakoviny, dále příznivě ovlivňuje srdce a cévy, podporuje obranyschopnost a v neposlední řadě prospívá i našemu zažívání.

Jak získat z červené řepy maximum
Bohužel, tepelnou úpravou ztrácí červená řepa většinu svých cenných látek, a tím i výše zmíněných příznivých účinků na naše zdraví. Jinými slovy, když máme řepu na talíři v podobě nakládané přílohové zeleniny nebo nám její kostky plavou v polévce boršč, sice si výtečně pochutnáme, ale zůstaneme ochuzeni o velkou část jejího hodnotného obsahu. Z tohoto důvodu se doporučuje, konzumovat červenou řepu především v syrovém stavu, například jako součást zeleninových salátů. Pokud však chceme získat z červené řepy maximum účinných látek, je nejlepší pít buď čerstvou šťávu, nebo užívat extrakt.

Betanin proti rakovině
Extrakt má oproti šťávě tu výhodu, že jej stačí konzumovat v menším množství, a že si jej nemusíme připravovat. Extrakt z červené řepy Betavital díky šetrnému způsobu zpracování obsahuje velmi vysoké množství betaninu - velice účinného antioxidantu, který dokáže naše tělo chránit před působením škodlivých volných radikálů, a tím i před rizikem vzniku rakovinného bujení. Betanin rovněž příznivě ovlivňuje oběhovou soustavu, především srdce a cévy.

Exkrakt z červené řepy Betavital

Další cenné látky
Další důležitou složkou Betavitalu je rutin, který pomáhá předcházet žilním problémům, a to tím, že brání ztrátě elasticity cévní stěny, což může vést ke vzniku křečových žil, hemeroidů a dalších nepříjemných zdravotních komplikací. Kromě betaninu a rutinu obsahuje přípravek také vitamín C a beta karoten neboli provitamin A (které svým spolupůsobením umocňují účinky betaninu a rutinu, a zároveň zvyšují obranyschopnost organismu vůči infekcím), to vše v optimálním poměru pro pokrytí doporučené denní dávky.

Mimochodem, víte, že červená řepa je také bohatým zdrojem železa, hořčíku, kyseliny listové a vitamínu E?
Že snižuje vysoký krevní tlak a působí preventivně proti skleróze?
A že díky vysokému obsahu vlákniny pomáhá předcházet zácpě?
O tři důvody více, proč si dát každý den trošku řepného extraktu. Tak na zdraví!

Více na www.klas.cz.Čtěte na Medicínu:

Skladba potravy ovlivňuje úspěšnost početí

Vyzkoušejte naše recepty z Matcha Tea

Detoxikace – očista lidské paměti

Heřmánkový čaj, víte jak nám prospívá?