Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Zdravý životní styl by měl být základ

Zdraví životní styl začíná v kuchyniZdroj foto: ISIFA

Každý z nás, alespoň někde hluboko v sobě, cítí, že by měl jíst zdravě, mít dostatek pohybu, ale i dostatek odpočinku, aby si udržel své zdraví a vitalitu až do vysokého věku.

Každá živá bytost na tomto světě chce žít, ale člověk si svým pohodlným a hlavně rychlým způsobem života zvykl své tělo ošizovat rychlými polotovary, kterými jsou dnes regály v supermarketech přeplněné. Své potřeby a touhy potlačujeme a svůj volný čas často neumíme využít jinak, než u televize a počítačů.  Dokud nám tělo funguje tak jak má, ani si neuvědomujeme, že bychom měli něco změnit. Všude na nás křičí spousta reklam na potravinové doplňky, které nám pomůžou vyrovnat nerovnováhu v organismu způsobenou nekvalitní stravou a stresem. Ano, můžeme jíst spoustu pilulek, v podstatě na každý problém se najde pilulka, ale pokud nezměníme své myšlení, přístup ke svému zdraví a životnímu stylu, ani ta sebelepší pilulka nás nezachrání od vzniku civilizačních chorob. V momentě kdy se objeví nějaké zdravotní potíže, zvykli jsme si zajít ke svému lékaři, který nám předepíše lék a pak další a další, až jednoho dne budete snídat, obědvat a večeřet krabičku plnou léků, které nás budou udržovat při životě a bez změny životního stylu se to velmi pravděpodobně i stane a bohužel nás pak již nic nezachrání.

Už jste se začetli a v hlavě přemýšlíte jak to vlastně udělat? Žít lépe, žít zdravěji? Na to neexistuje žádný návod, ale vždy je lepší začít i tou menší nenápadnou změnou, než žádnou.

Nemusíte se hned stát výživovými poradci a řídit se tabulkami, co a kolik toho sníst, ale stačí se řídit několika základními pravidly:

  •  Jezte čerstvé potraviny

Základem jsou čerstvé potravinyZdroj foto: ISIFA

Nemusíte hned ze dne na den začít jíst pouze ovoce a zeleninu, nejlépe v bio kvalitě. Taková změna by byla moc velký šok pro vaše tělo. Přechod na zdravou stravu není tak složitý, ale má jedno základní pravidlo:

Začněte do svého jídelníčku postupně zařazovat co nejvíce čerstvé stravy a omezte předvařené či jinak zpracované potraviny. Když si připravíte vlastní jídlo z čerstvých surovin, získáte tak větší kontrolu nad tím, co se ve vašem těle děje.  U jakkoliv zpracovaných potravin je velmi pravděpodobné, že obsahují škodlivé přísady a konzervační látky a velmi málo živin, vitamínů, enzymů a minerálů.

  • Přejděte na aktivní život

Žijte aktivněZdroj foto: Profimedia

Začít žít aktivně neznamená, že budete muset vstávat ráno před východem slunce a cvičit jógu, či si jít zaběhat, nebo přestat jezdit autem. Ale stačí, když si zajdete např. nakoupit do nejbližšího supermarketu pěšky, nebo si vyjdete s přáteli do přírody. Místo výtahu si vyběhněte schody. Myslíte si, že nemáte čas jít nakoupit pěšky, nebo přátele, se kterými  byste si vyšli do přírody a samotným se vám nechce? Nevadí, pořiďte si pejska. Pejsek bude vždy vděčný za každou procházku, nikdy nebude unavený a hlavně pokud žijete ve městě a pejska máte doma v bytě, ven s ním jít musíte a tím se vy sami donutíte k aktivnějšímu životu, navíc získáte nového kamaráda.

  • Pravidelně se detoxikujte a odkyselujte

Voda s citrónem má blahodárné účinkyZdroj foto: ISIFA

Vaše tělo dělá velmi těžkou práci, samo dokáže rozpoznat co je pro něj zdravé a co špatné, ale pokud je toho špatného příliš, je potřeba tělu pomoci vyloučit toxiny z těla ven. Detoxikace ale není jen pro ty, co žijí nezdravě. Detoxikace dokáže přinést novou energii. Dokáže očistit nejen tělo, ale i naší mysl a posílit organismus před náporem bakterií a virů, které na naše tělo denně útočí. Detoxikace posiluje naší imunitu. Pomoci tělu zbavovat se toxinů můžete začít jednoduše, stačí do svého jídelníčku zařadit stravu bohatou na vlákninu, pít bylinné čaje - např. mátu peprnou, denně pít dostatek vody.  Svůj den můžete začít například ranní sklenicí vody s citronem. Pokud se necítíte zrovna na nějaké drastické detoxikační programy, je lepší poohlédnout se po nějakém kvalitním potravinovém doplňku jako je gel aloe vera, zelený ječmen, kustovnice čínská - Goji a spoustu dalších. Jistě najdete takový doplněk stravy, na který se budete těšit každý den. Pokud nechcete utrácet za doplňky stravy, můžete si pořídit kvalitní odšťavňovač a připravovat si nápoje plné vitamínů, enzymů, minerálů z čerstvého ovoce a zeleniny přímo u vás doma.

  • Dopřejte si pravidelně čas na odpočinek a dobití energie

Relax při četbě oblíbené knihyZdroj foto: Pixmac.cz

Vaše tělo potřebuje čas na zpracování a přijmutí všech dobrých věcí, aby mohlo napravit škody, které jsme mu způsobili přes den. Tělo si potřebuje odpočinout od stresu, kterému musí čelit každý den. Dbejte na kvalitní spánek. Studie dokazují, že mozek ztrácí schopnost soustředit se, jakmile se doba spánku zkrátí pod 8 hodin.  Dostatečný spánek zajistí tělu energii na další den.

  • Radujte se z malých věcí

Jaký by mělo smysl, začít žít zdravě a přitom nebýt šťastný? Zastavte se každý den, alespoň na pár minut a všímejte si malých věcí, které rozjasní váš den. Že vás nic nenapadá? A co třeba myšlenka na konec zimy? Že dny přestali být tmavé a chmurné. Podívejte se v práci z okna na rozjasněnou oblohu. Z okna můžeme vidět spoustu věcí, které dokážou zvednout náladu. Jediný způsob, který znám, jak člověk může ulevit unaveným očím od práce na počítači, je zahledět se do zeleně kolem nás. Zelená barva uvolní napětí a dodává energii. Nebo třeba co ten krásný nový hrníček, který jste si pořídili na pití své kávy? Vyjděte ven a zhluboka se nadechněte, zavřete oči a zaposlouchejte se.  Naučte se radovat z maličkostí a buďte vděčný za každý nový den, kdy jste zdravý. Pokud si začnete vychutnávat ty nejdrobnější radosti, které nám život přináší, ve vašem mozku dojde k uvolnění serotoninu, který Vám pomůže k tomu, abyste se cítili zdravě a šťastně.

Michaela BaumanováČtěte na Medicínu:

Aloe Vera, kouzelná bylinka existuje

Znáte poklad přírody jménem Arónie?

Čerstvé šťávy prospívají našemu zdraví