Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Houbami proti civilizačním chorobám: Chaga

Chaga neboli Inotus obliguus či rezavec šikmý je medicinální houba, která pochází z oblasti Ruska a Sibiře. Tato cizopasná houba patří mezi choroše do čeledi kožovitých. Pomáhá při léčbě mnoha patologických stavů a využívá se nejen v tradiční medicíně. Jaké jsou její vědecky prokázané účinky a pro koho je vhodná?

Nejvýznamnějšími látkami jsou kyselina betulinová, polysacharidy, antioxidanty (melatonin) a steroly. Chaga je velmi proslulá pro své imunostimulační účinky, proto je velmi vhodná pro jedince se slabou imunitou. Je silným antioxidantem a má pozitivní vliv na orgány jako jsou játra, žaludek nebo slinivka. Působí také protivirově, ale nepoškozuje infikované buňky. Vědecká studie prokázala, že extrakty z Chagy zabíjejí i herpetický virus, který je pro naši populaci velmi častý.

Medicinální houba ChagaZároveň je prospěšná při léčbě rakoviny, protože omezuje rakovinné bujení. Studie ukázaly, že extrakt z houby dokáže snížit životnost rakovinných buněk a také syntézu DNA. Na druhou stranu počet buněk, které byly ve fázi G1 (přestaly se dělit), se po užití zvýšil. V budoucnu se chystají i další testy, ale už nyní je nezpochybnitelné, že pomáhá zastavit růst nádorů a celkově je při rakovině velmi nápomocná.

Chaga také ovlivňuje metabolismus cukrů a tuků a pomáhá uzdravovat trávicí soustavu. Díky tomu je skvělým pomocníkem například při gastritidě. Má ale výrazný vliv i na diabetes a krevní lipidy. Melaninový komplex zvýší citlivost buněk na inzulin. Tato necitlivost se vyskytuje nejčastěji u diabetu typu II.

Chaga ovlivňuje váš metabolismus a trávení

Dalším velkým objevem při testování Chagy bylo potvrzení, že extrakt dokáže snížit poměr tukové tkáně u obézních myší, které vědci krmili vysokotučnou dietou. Díky extraktu nezůstávají cukry v krvi a cévách, ale přesunou se do buněk. Chaga také chrání před aterosklerózou, volnými radikály a snižuje hladinu cukrů, triglyceridů a volných mastných kyselin.

Díky těmto vlastnostem snižuje riziko civilizačních nemocí jako například aterosklerózy nebo obezity.

Chaga - Mycomedica

Využijte sílu medicinálních hub a jejich pozitivní účinky na vaše zdraví. Na trhu se roztrhl pytel s produkty různé a často pochybné kvality. Hledejte proto výrobce s tradicí a prokazatelností, že jeho houby neobsahují těžké kovy, pesticidy či radioaktivitu...

Při výběru preparátů z medicinálních hub je třeba zvolit kvalitní produkt, který zachovává všechny účinné látky. Proto je velmi důležité také šetrné zpracování hub. Ideálně formou jemné horkovodní extrakce, která zvýší koncentraci a fyziologickou dostupnost účinných látek ve výsledném produktu. Polysacharidy jsou hlavní účinnou látkou medicinálních hub a jejich ideální množství je 30%.

Více informací o medicinálních houbách najdete na www.mycomedica.cz.Čtěte na Medicínu:

I s epilepsií se dá žít naplno

Med a skořice jako lék

Olivové variace pro Vaše zdraví a krásu