Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Úskalí léčby diabetiků v seniorském věku

Diabetes a zdravotní rizika u seniorůZdroj foto: ISIFA

Diabetes (cukrovka) je chronické autoimunitní onemocnění, porucha metabolismu cukrů, vyžadující neustálou zdravotní péči. Základem léčby je podávání přesně stanovených dávek inzulínu v pravidelných intervalech ve spojení s dietním režimem. U pacientů ve věku seniorů však léčbu často komplikuje jejich zdravotní stav vylučující správné užívání inzulínu, což může mít fatální následky.

Diabetes a zdravotní rizika
Pokud pacient dávku vynechá, je ohrožen hyperglykémií (vysokou hladinou krevního cukru), která může vést k upadnutí do kómatu nebo ke smrti. Na životě ohrožuje pacienta rovněž hypoglykémie (nízká hladina krevního cukru), kdy si pacient aplikoval vyšší dávku inzulínu nebo nepřijal dostatečný objem sacharidů ve formě jídla. Kromě nesprávné aplikace léků je navíc u pacientů s diabetem vyšší riziko jiných závažných zdravotních komplikací, například infarktu myokardu nebo cévní mozková příhoda.

Usnadnění péče o diabetiky
Pokud naši rodiče nebo prarodiče v pokročilém věku trpí cukrovkou, máme o ně pochopitelně strach. Pravidelně jim telefonujeme, kontrolujeme, zda nezapomněli na inzulín, a snažíme se, aby nebyli dlouho sami. Nemůžeme však zajistit nepřetržitou kontrolu po 24 hodin denně. K usnadnění péče o pacienty s diabetem prvního i druhého typu a k eliminaci výše zmíněných rizik byl proto nedávno uveden na trh speciální medicínský telefon pro diabetiky.

V čem pomůže medicínský telefon
Jedná se o unikátní medicínský senior telefon se službou MedFon, který ulehčuje péči o diabetiky v seniorském věku v mnoha směrech. Pro zajímavost uveďme alespoň některé z jeho funkcí. Přístroj umožňuje získat přehled o pravidelných měřeních glykemie, které jsou automaticky přenášené z glukometru do telefonu. (V případě měření mimo nadefinované hodnoty dostane majitel telefonu nebo ošetřující osoba okamžité upozornění ve formě SMS mailu přímo na telefon či počítač).
Neméně praktická je funkce připomínky s přesnou dávkou na potřebu aplikace inzulínu, užití léků a následnou potřebu se najíst a kontrola zásob léku nebo inzulínu, kdy je v případě jejich nedostatku zasíláno upozornění.

Medfon diabetes - medicínský telefon

Přímý dotaz a určení polohy
Stejně tak je možné nadefinování přímého dotazu na pacienta s kontrolní otázkou, kterou musí potvrdit přímo na telefonu např. zda si už aplikoval inzulín nebo se najedl. Přístroj je rovněž vybaven nouzovým tlačítkem, které pracuje na bázi GPS a vyspělé SOS procedury, takže umožňuje lokalizovat polohu, kde se pacient nachází. Další funkcí je možnost nastaveni bezpečné zóny, při jejím opuštění je okamžitě zasíláno upozornění na e-mail nebo SMS na telefon se zpřesněním poslední známé polohy.

Zdraví pod kontrolou
MedFon disponuje i dalšími, vyspělými funkcemi, které lze dle individuálních potřeb využít. Menu lze libovolně nastavit, maximálně zjednodušit a přizpůsobit tak zdravotnímu stavu každého pacienta. K medicínskému telefonu lze také podle potřeby připojit tlakoměr, klíčenku nebo hodiny s nouzovým SOS tlačítkem.
Vzhledem k sofistikovaným funkcím umožňujícím mít zdravotní stav pacientů pod kontrolou nachází MedFon své uplatnění také při jiných chronických onemocněních, jako je například hypertenze, Alzheimerova choroba a další.

Více na www.medcontrol.eu.Čtěte na Medicínu:

Šedému zákalu lze předejít vhodnou stravou

Cukrovka a její formy

Předepsat správné léky nestačí!

Bolí vás záda?