Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Šedému zákalu lze předejít vhodnou stravou

Šedý zákal lze trvale odstranit

Přestože šedý zákal postihuje především dříve narozené - touto oční vadou trpí více než dvě třetiny lidí po 75. roce, není neodvratitelným symptomem biologického stárnutí. Podle nejnovějších vědeckých poznatků lze šedému zákalu dokonce předejít složením stravy.

Příčin je více
Šedý zákal neboli katarakta je nejčastějším očním onemocněním, které postihuje až 50% lidí po 60. roce věku a 70% lidí po 75. roce. Změny oční čočky, ke kterým při kataraktě dochází, způsobují zakalení oční čočky s následkem zhoršení zraku. Pacienti trpící touto vadou mají pocit, že sledují svět přes zamlžené sklo a jejich vnímání barev neodpovídá realitě.
Příčinou šedého zákalu není jeden, ale celá řada různých faktorů. Vedle typických znaků senilní přeměny čočky (chemických změn čočkových proteinů s tvorbou pigmentace, nižší koncentrace draslíku a aminokyseliny glutathionu, vyšší koncentrace sodíku a vápníku a zvýšené hydratace čočky) k jeho vzniku dále přispívá škodlivé ultrafialové záření, kouření a užívání některých léků. K častým původcům rovněž patří těžké úrazy oka. A protože podle nejnovějších vědeckých poznatků přispívají k ochraně oční čočky právě před UV zářením a kouřem z cigaret vitamíny C a E, můžeme stravou bohatou na tyto vitamíny vzniku šedého zákalu do jisté míry předejít. Jistou brzdou rozvoje šedého zákalu jsou údajně také borůvky, a to díky vysokému obsahu flavonoidů - látek eliminujících toxiny z čočky a sítnice oka. Více o příčinách šedého zákalu například zde.

Nikdy není pozdě
Pokud stav šedého zákalu už sběr borůvek neumožňuje, žádné doplňky stravy bohužel nepomohou. Jediné účinné řešení představuje operace, která spočívá ve výměně poškozené oční čočky za novou. Umělá nitrooční čočka z měkkého hydrofobního akrylátu dokáže plně nahradit dioptrickou sílu původní čočky, a zároveň korigovat další oční vady, jako je například astigmatismus.

Výsledky operace jsou trvalé, nová čočka pacientovi slouží po zbytek života.

Protože zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů, v případě, že se rozhodneme pro odstranění oční vady, měli bychom zodpovědně vybírat kliniku, kde operaci podstoupíme. Záleží nejen na personálu, ale také na kvalitě čoček. Oční klinika DuoVize je známá používáním těch nejkvalitnějších nitroočních čoček, které nejen zlepšují vidění, ale také dokonale chrání zrak. Můžete si zde vybrat i nadstandardní způsob operace – femtosekundovým laserem, což je nejmodernější způsob odstranění šedého zákalu zvyšující bezpečnost a přesnost operace. Další výhodou je, že veškeré zákroky provádějí bez čekání a v krátkých termínech.

Více o problematice šedého zákalu a možnostech jeho řešení najdete na stránkách http://www.duovize.cz/operace-sedeho-zakalu/ a https://www.neovize.cz/caste-dotazy/caste-dotazy-lecba-sedeho-zakalu/sedy-zakal/. A pokud máte to štěstí, že žádný zákrok nepotřebujete, dejte si pro jistotu alespoň porci oříšků a ovoce, abyste měli dostatek vitamínů C a E. Anebo rovnou hrst borůvek.Čtěte na Medicínu:

Hýčkejme si naše srdíčko

Znáte poklad přírody jménem Arónie?

Jak se zasytit, a přitom nepřibrat?

Čerstvé šťávy prospívají našemu zdraví