Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Léčba šedého zákalu

Šedý zákal se nejčastěji objevuje po 60. roce života a příčiny jeho vzniku nejsou zcela známé. Jedinou možnou léčbou tohoto nepříjemného onemocnění, které může vést až ke slepotě, je operace. V současné době je možné volit mezi ultrazvukovou a laserovou. Jak se šedý zákal projevuje a jak probíhá operace, se dočtete v našem článku.

Co je to katarakta?

Katarakta neboli šedý zákal je poměrně vážný oční problém, při kterém dochází ke snížení průhlednosti oční čočky, která je normálně čirá. Kvůli tomu, že je čočka zakalená se snižuje průchod světelných paprsků k sítnici oka, a to způsobuje neostré, zamlžené vidění.

U šedého zákalu je problematické, že se neprojevují žádné příznaky. Onemocnění není na začátku nijak více patrné, nedochází k podráždění, červenání ani bolesti.

Katarakta je patrná až při rozsáhlém zakalení oční čočky.

Šedý zákal souvisí se stárnutím

Nejčastější příčinou šedého zákalu je přirozené stárnutí oka. Většinou se projevuje u lidí straších 65 let, ale může se objevit mnohem později. Ovšem podle statistik se objevuje u ¾ populace starší 75 let. Častěji postihuje ženy a více se objevuje u černochů.

Šedý zákal je ovlivněn také cukrovkou, zánětlivými onemocněními, úrazy oka nebo dlouhodobým používáním některých očních kapek či léků, jako jsou cytostatika nebo kortikoidy. Na negativní rozvoj onemocnění má vliv kouření, užívání drog, špatná životospráva nebo nadměrné vystavování UV a IF záření.

Možnosti řešení 

Léčba šedého zákalu je možná pouze operací. Brýle ani léky nepomáhají. V České republice je možné volit mezi ultrazvukovou a laserovou operací. Standardní ultrazvuková operace je hrazena pojišťovnou a je tedy zdarma. Moderní laserové operace očí jsou za příplatek, ale jedná se o bezpečnější, přesnější a šetrnější variantu. Pacient si může vybrat z několika druhů nitroočních čoček, které mají různé optické vlastnosti.

Laserové operace se v současné době používají také k odstranění jiných očních vad, jako je dalekozrakost nebo krátkozrakost. K odstranění dalekozrakosti slouží moderní metoda ReLex Smile. Tato metoda je pro pacienta velmi komfortní, šetrná a naprosto bezbolestná.

Pouze 15 minut 

Operační zákrok je bezbolestný, šetrný a provádí se ambulantně. Provádí se v topické anestézii, při které je oko znecitlivěno kapkami a trvá 15 minut. Pacient může po zákroku odejít domů, kde probíhá rekonvalescence. Pacient se může po 2 - 4 dnech vrátit zpět k běžnému životu.

Při laserové operaci šedého zákalu se nepoužívají žádné skalpely.

Skalpel je nahrazen precizním laserovým paprskem, který je řízený počítačem a během operace kontrolovaný chirurgem. Díky použití laseru se vylučují chyby vzniklé při manuálním vytváření řezu skalpelem nebo nůžkami.

Samotný zákrok

Během zákroku se postižená oční čočka odstraní a nahradí umělou nitrooční čočkou. Umělá čočka je v oku již na trvalo a není potřeba o ní speciálně pečovat nebo ji vyměňovat. Nitrooční čočka vždy odpovídá dioptrické mohutnosti poškozené čočky.

Laserové operace jsou naprosto přesné. Celá operace se provádí ve 4 krocích. Prvním krokem jsou vstupní operační řezy, následuje kruhové otevření předního pouzdra čočky, dalším krokem je rozmělnění zkalené čočky a posledním korkem je nářez rohovky pro korekci astigmatismu.

Umělé nitrooční čočky

Pacient po konzultaci s lékařem může volit čočku, které bude odpovídat jeho potřebám a zbavit se tak krátkozrakosti nebo dalekozrakosti. V současné době existují také multifokální čočky, které korigují vidění v mnohem větším rozsahu, tedy do blízka i do dálky. Pacient tak nemusí nosit brýle.Čtěte na Medicínu:

Babské rady uleví od bolestivé menstruace

Špalda a zdraví

Co ohrožuje naše plíce…

Rooibos je považován za elixír zdraví