Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Tradiční čínská medicína aneb je nutné vše řešit léky?

Čínská medicína

My Češi jsme zvyklí řešit všechny své bolesti či nemoci léky. Ať už jde o bolest hlavy, na kterou nejlépe pomáhá známý růžový prášek nebo pálení žáhy, při němž téměř okamžitě saháme po Anacidu. Proč to tak vlastně je?

Lék. Nemocný tohle slovo jen zaslechne a udělá se mu lépe a je jedno, zda jde o ten opravdový nebo o placebo. Uleví se nám díky léku nebo spíš kvůli našemu přesvědčení, že bude fungovat? V této souvislosti samozřejmě nehovořím o chřipce či daleko těžších nemocech, v těchto případech je léčba léky nutností. Angínu nezaženeme tím, že si budeme přát, aby odešla, i když by to bylo pěkné. Jedná se zejména o problémy trávicího traktu, migrény či další zdravotní stavy, při kterých nám není dobře, ale které nejsou vždy z lékařského hlediska smysluplně vysvětlitelné.

Dejme si ruku na srdce – pokoušel se někdy někdo z nás léčit jinak? Moje kamarádka Jana ano. Na rozdíl od nás „lékových lidí“ tíhla spíše k čínské medicíně.  Vždy mě zajímalo, proč. Jana mi tvrdí, že rozdíl mezi západní a východní medicínou je v tom, že ta východní je rozdílná v přístupu k nemoci a k člověku samotnému. Na nemoc pohlíží v souvislosti se stavem organismu.

Zatímco západní medicína léčí příznaky, východní se dostane k jádru problému.  

Mezi metody této léčby patří akupunktura, akupresura a fytoterapie. Zjednodušeně řečeno, namísto pilulek vám čínský terapeut nabídne změnu životního stylu. Pro spoustu lidí je však kamenem úrazu právě změna dosud stabilního pojetí života. Ovšem, pokud jednou zkusíte východní styl, určitě najdete nesporné výhody, které nabízí. Bolest hlavy se zmírní či dokonce vymizí po šálku bylinného čaje a masáži. Bolestivému žaludku zase může pomoci jemná akupresura.     

Léky také nejsou vždy tím pravým řešení problému. Dvacetiletá Monika léčila bolest žaludku již zmíněným růžovým práškem. Nevěděla však, že zrovna na tento problém je tenhle lék zcela nevhodný. Největším problémem je také nedostatečné zapití léku. Právě z tohoto důvodu lék Monice poleptal již tak poničenou sliznici žaludku, takže se jí rozhodně neulevilo, ba naopak. Od té doby si dává větší pozor na to, aby svému tělu neubližovala.

Zkuste trochu změnit životní styl. Pokud přijdete domů po celém dnu a bolí vás hlava, udělejte to tentokrát jinak. Uvařte si čaj, sedněte si do tiché místnosti a relaxujte. Prášky vyřeší pouze příznaky, ne příčinu. 

Pokud je příčina v tom, že jste celý den ve stresu nebo naštvaná, tak vězte, že druhý den to bude stejné. Popřemýšlejte o tom, co vám nedělá dobře a zkuste to změnit. Třeba vám s tím pomůže právě tradiční čínská medicín.

Vyzkoušet něco nového můžeme přeci vždycky.



Čtěte na Medicínu:

Arganový olej a jeho účinky na naše zdraví

Jarní únava, proč nás zmáhá a co na ní pomáhá?

Dlouhodobá únava může být příznakem různých nemocí

Česnek a citron posiluje imunitu a čistí organismus