Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

7 tipů pro posílení imunity

Zejména v době, kdy na nás ze všech stran útočí smrkající a kýchající lidé se ptáme sami sebe, zda jsme na tento útok dobře připraveni. Posílili jsme svou imunitu dostatečně na to, aby ustála všechny ty viry a bacily? Nebo jsme něco zanedbali a nemoc nás dostihne také?

Co je ta imunita vlastně zač?

Nejprve bychom si ale měli říct, co to ta imunita vlastně je? Jedná se o schopnost organismu bránit se proti antigenům (např. virům) pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z prostředí z pohledu organismu vnitřního. Imunita se následně postará o tzv. imunitní odpověď vůči těmto strukturám.

Zjednodušeně řečeno nám pomáhá bránit se útokům virů a bacilů. Dělíme ji na přirozenou – vrozenou a získanou.

Přirozená imunita je nám dána do vínku a je založena na nějaké konkrétní vlastnosti. Díky ní nemůže být náš organismus určitou nemocí vůbec napaden.

Získaná imunita se už týká konkrétní nemoci. Lze ji získat buď proděláním konkrétní nemoci (nebo jí příbuzné nemoci), nebo očkováním.

Jak imunitu posílit?

Při přetrvávajících obtížích je vhodné podstoupit imunologické vyšetření, nicméně způsobů, jak podpořit imunitu je mnoho. A ač si mnohdy myslíme, že to není vůbec jednoduché, opak může být pravdou.

Otužování

Možná si hned vybavíte, jak nás maminky sprchovaly studenou vodou, abychom byli otužilí. Pamatujete si dobře. Úplně nejlepší je střídání teplé a studené vody, zakončené teplou sprchou. Ale nejen tak lze náš organismus otužovat.

Dalším způsobem otužování – asi mi dáte za pravdu že značně příjemnějším – je větrání. Pravidelně a důkladně větrejte. Přemýšlejte také o tom, jak jste oblečení předtím, než vyjdete ven. Zkuste jednu vrstvu ubrat.

A co spánek? Nepřetápějte v místnosti, kde spíte, naopak zkuste vyvětrat a o něco stáhnout topení.

Zdravý pohyb

Zařaďte do svého běžného života více pohybu. Místo, abyste do patra vyjeli výtahem, vyběhněte si schody. Do obchodu, který je poblíž, také nemusíte jet hned autem. Udělejte si příjemnou procházku. Přemýšlíte, jak strávit víkend? Vyrazte si na výlet, jděte do lesa, do parku, projděte se po památkách.

Zdravá a vyvážená strava

Naše tělo potřebuje dostatek živin, vitamínů a minerálů. Správné a pravidelné stravování je základ. Než ráno půjdete do práce, nasnídejte se. Dopřejte si dopolední i odpolední svačinku, oběd, večeři a dokonce i druhou večeři. Jezte malé porce, ale za to pravidelně. Vaše tělo se Vám odmění.

Dbejte na pitný režim

Neméně důležité je také pravidelně a správně pít. Optimální množství pro dodržení pitného režimu je u dospělého 2-3 litry tekutin denně. Čistá „kohoutkovice“ Vám pomůže s detoxikací organismu, výborné jsou také různé čaje.

Regenerace organismu

V žádném případě nezapomínejme na dostatek odpočinku a spánku. I naše tělo si potřebuje odpočinout a nabrat síly na další den. Ideální je spánek dlouhý 8 hodin.

Nebraňte se doplňkům stravy na podporu imunity

Přípravků k posílení obranyschopnosti našeho organismu je na našem trhu opravdu hromada. Jak vybrat ten správný? Co vše by měl obsahovat?

  • Základ správně fungující imunity je založen v našich střevech. Užívejme tedy probiotika.
  • Jako malí jsme dostávali rybí tuk. Mnozí z nás se oklepou už jen při pouhé představě. V dnešní době jsou ale přípravky dovedeny téměř k dokonalosti – chuť je úplně jiná než kdysi. Nebojte se a vyzkoušejte např. rybí olej od Möller’s.
  • K posílení obranyschopnosti organismu a jeho uzdravování potřebuje naše tělo zinek. Podívejme se tedy na složení přípravku, zda jej obsahuje.
  • Vitamín A by také neměl chybět. Posiluje obranyschopnost organismu a také zvyšuje odolnost našeho organismu proti infekcím.
  • Vitamíny skupiny B jsou důležité pro činnost naší nervové soustavy, mozku a srdce. Jsou prevencí proti vyčerpání organismu.
  • Vitamín C je nejdůležitějším vitamínem v boji proti infekcím. Zároveň slouží také jako prevence. Zvýšený příjem vitamínu C během nachlazení zmírní jeho projevy a také Vám zkrátí dobu léčby.
  • Výborným zdrojem vitamínů A, C, E a dalších je rakytník. Vyzkoušet jej můžete v tekuté formě, nebo v tobolkách.

Vsaďme na bylinky

Preferujete raději přírodu? Vyzkoušejte tedy bylinky. Ať už ve formě bylinných čajů nebo různých tinktur. Asi nejznámější bylinkou, která posiluje imunitní systém je Echinacea. Ta je skvělým pomocníkem zejména v období chřipek, kdy působí zejména preventivně.

Detoxikační a posilňující účinek má pro náš organismus také Aloe Vera.

Zapomenout ale nesmíme na šípek, jako výborný zdroj vitamínu C; česnek, křen a lichořeřišnice jako přírodní antibiotika a zároveň zdroj důležitých vitamínů a minerálů; šalvěj, tymián a máta, které jsou také šetrným přírodním antibiotikem a pomáhají při angínách; ale také ženšen či rakytník.

Posilování imunity u dětí

Imunita se vytváří už během nitroděložního vývoje plodu. Krátce po narození je pro dítě důležité kolostrum, neboli první mateřské mléko.

I zde hraje velmi důležitou roli strava. Vštěpujme dětem od malička pravidla zdravé výživy. Ukažme dětem, že čerstvé ovoce a zelenina jsou dobré. Stejně tak celozrnné pečivo, luštěniny apod. Neopomínejme také zdravé rostlinné tuky.

Hlídejme si, zda děti mají dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. Nenechejme je vysedávat u počítače či tabletu. Zavzpomínejme si s nimi na naše dětská léta, kdy jsme venku byli snad víc než doma.



Čtěte na Medicínu:

Olej z černého kmínu posiluje imunitu

Babské rady na imunitu

Imunita – základ zdraví

Přirozená cesta k obranyschopnosti: ImunoBran