Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Zdravě žít znamená zdravě dýchat!

Dýchejte čistý vzduchDenně plícemi každého z nás projde průměrně 10 000 l vzduchu. Zajímáme se o spoustu věcí - co jíme, co oblékáme, ale co vzduch, který dýcháme? Jaké je ovzduší, ve kterém se pohybujeme? Čisté, zdraví neškodné, se správnou vlhkostí?

Ještě poměrně nedávno nebyl problém i ve velkých městech kdykoliv otevřít okna a získat dostatečné množství čistého vzduchu obyčejným větráním. Dnes je tomu bohužel jinak. Zažíváme smogové období, navíc šetříme na vytápění, takže izolujeme budovy a utěsňujeme okna. Přirozený průchod vzduchu je tak omezen. Důsledkem všeho je pak v interiérech vzduch, který není pro náš organismus příliš ideální.

Vzduch uvnitř budov bývá někdy znečištěn mnohonásobně více než ovzduší velkých průmyslových měst. Životním prostředím, a tím i zlepšením venkovního ovzduší, se zabývají různé dlouhodobé programy, naopak v uzavřeném interiéru lze kvalitu dýchaného vzduchu zlepšit téměř okamžitě. Stačí zvolit a použít vhodné přístroje neboli čističky vzduchu a ionizátory. Ne všechny čističe jsou však stejně účinné, pracují na rozdílných principech a mají i další odlišné vlastnosti. Proto je dobré vědět, co chceme a na co se při výběru zaměřit.

Čistička vzduchu Airbi Fresh

Čističky a ionizátory

• Relativně jednoduchý princip zachycování nečistot do nádržky s vodou, tedy vodními filtry je účinný z 50 až 70 %.

• Téměř 100 % účinnost pak vykazují čističky založené na absorpčním principu čištění vzduchu, kde filtr využívá spojení živočišného uhlí a HEPA filtru (čistí vzduch od prachu a pylu). 

• Čističky vzduchu pracující na fotokatalytickém principu rozkládají chemické emise do bezpečných komponent (voda, oxid uhličitý) a okyselují je na povrchu fotokatalyzátoru pod vlivem ultrafialového záření. Tento princip efektivně ničí toxiny, viry i bakterie.

Přístroje s elektrostatickým filtrem dosahují protiprašné účinnosti přes 90 %. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

• Technologie postavená na sterilizačních vlastnostech ozónu je účinná, ale je třeba dodržovat normou stanovené koncentrace.

• Ionizátory jsou skupinou sami pro sebe. Snižují koncentraci respirabilního prachu ve vnitřním ovzduší a jejich výhodou je především naprostá bezhlučnost.

• Unikátní svým principem jsou pak přístroje, které kombinují několik principů čistění vzduchu např. čistička vzduchu Airbi PURE.

Jak si vybrat správný přístroj?

Zaměřte se na několik hledisek. Prioritní jsou technické parametry: základní technologie, výkon čističky, hlučnost, možnost nočního režimu, účinnost atd. Důležité je také zajištění servisu, možnost dokoupení příslušenství, cena, životnost jednotlivých komponent (filtrů), běžná údržba. A nezapomeňte na design a velikost přístroje, neboť čističky jsou často na viditelných místech a tvoří tak nepřehlédnutelný, dekorativní prvek interiéru.

Dýchejte doma zdravě díky kvalitní čističce vzduchu a budete se cítit lépe!Čtěte na Medicínu:

Červené víno a zdraví

Dřevo má příznivý vliv na naše zdraví

Domácí pita chléb spolu s ďábelskými fazolemi

Droždí a zdraví

Červená řepa a zdraví

Detoxikace pro ženy dle ajurvédské medicíny