Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Sexuální zdraví, důležitá součást spokojeného života

Sexuální zdraví představuje důležitou součást spokojeného života pro pány i pro dámy. Nejde jen o význam pravidelného sexu pro naši fyzickou a psychickou pohodu, ale také o předcházení pohlavním nemocem a možným gynekologickým obtížím.

Foto: Pixmac.cz

Sex pro zdravé tělo i duši

Uspokojivý sexuální život je důležitý pro naši fyzickou i psychickou pohodu. Pravidelný sex posiluje imunitní systém, přispívá k odbourávání stresu a pomáhá tak předcházet depresím i rakovině. Naproti tomu absence sexu bývá často příčinou celé řady zdravotních problémů, a to především u mužů. Muži trpící dlouhodobým deficitem sexu mohou mít v pozdějším věku problémy s impotencí. Pokud jde o sexuální zdraví ženy, podle psycholožky Hany Fifkové je jeho důležitou součástí možnost, svobodně se rozhodnout. Žena by se neměla nutit do sexuálních aktivit, které jsou pro ni nepřijatelné, neboť jejich provádění se sebezapřením může časem vyvolat odpor k sexuálnímu partnerovi, k sexu celkově, a dokonce vyústit v psychické trauma.

Zásady pro sexuální zdraví

Největší hrozbu pro naše sexuální zdraví představují pohlavní nemoci. Pokud chceme snížit riziko nákazy, měli bychom dodržovat základní zásady sexuálního zdraví. Použití kondomu v případě střídání partnerů by mělo být naprostou samozřejmostí. Kondom je spolehlivou ochranou nejen před virem HIV, ale i před méně závažnými pohlavně přenosnými nemocemi, jako jsou například chlamydie, anebo kvasinková infekce. Pokud k nákaze dojde, nestyďte se jít k lékaři. Také méně závažné pohlavní nemoci mohou být v případě absence léčby příčinou vážných zdravotních komplikací - včetně neplodnosti.

Volbu spodního prádla nepodceňujte

Co je dále pro sexuální zdraví důležité, to je volba vhodného spodního prádla. Začněme dámským spodním prádlem. Kalhotky typu tanga mohou pohybem látky přenášet bakterie z řitního otvoru do pochvy. Neprodyšné spodní prádlo především v kombinaci s těsnými džíny podporují vznik kvasinkové infekce a poševní mykózy. Volbu spodního prádla by neměli podceňovat ani pánové. Obecně platí, že nejvhodnější je volné, nikoli těsné, spodní prádlo z přírodní bavlny.

Sexuální zdraví ovlivňuje také životospráva

Při péči o sexuální zdraví nesmíme zapomínat ani na správnou životosprávu. Důležitý je kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, stejně jako skladba jídelníčku, ve kterém by neměly chybět kvalitní bílkoviny a potraviny bohaté na minerální látky, jako je zinek, železo a hořčík.Čtěte na Medicínu:

Dřevo má příznivý vliv na naše zdraví

Proč pít pivo? Protože prospívá našemu zdraví

Dýňová semínka prospívají našemu zdraví

Skořice pro naše zdraví

Antioxidanty a jejich význam pro lidské zdraví