Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Řapíkatý celer pro zdraví a štíhlou linii

Zdroj foto: pixabay.com

Řapíkatý celer je známý především pro svůj minimální obsah kalorií a vysoký obsah výživných látek. Málokdo ale ví, čím vším je vlastně našemu tělu prospěšný a jak se dá v kuchyni využít.

Řapíkatý celer je skvělou potravinou nejen do redukčního jídelníčku. Pro jeho velice nízký obsah kalorií ho můžeme bez výčitek konzumovat třeba i ve večerních hodinách. Je skvělým zdrojem vitamínu C, B1 a B2 a také obsahuje bílkoviny, vlákninu, karoten, draslík, sodík, vápník, fosfor, železo, hořčík a další prospěšné látky.

Má velmi specifickou chuť, která je osvěžující, aromatická a mírně nahořklá. Tuto chuť vytváří v něm obsažný éterický olej. Řapíkatý celer působí velmi pozitivně na činnost ledvin a pohlavních žláž. Je tedy prospěšný i pro mužskou potenci. Také je vhodný při artritidě, dně nebo revmatismu.

Řapíkatý celer
Zdroj foto: pixabay.com

Má ovšem také schopnost uklidnit nervy. Snižuje totiž množství stresových hormonů, a tak je dobré ho konzumovat při nervových slabostech. Také se uvádí, že pomáhá snižovat krevní tlak a špatný cholesterol.

Nejlépe chutná během letních měsíců, ale k dostání je během celého roku v supermarketech. Abyste z něj získali to nejlepší, je dobré ho konzumovat čerstvý, tedy syrový, což ostatně platí u většiny zeleniny. Často se také přidává do zeleninových smoothie a dokáže ozvláštnit jinak obyčejný salát. Je skvělou náhradou večerních hříchů, zkuste ho nakrájet na tyčinky a namáčet do čerstvého sýra, žervé nebo jiné oblíbené pomazánky.

Použít ho ale můžete i do různých tepelně upravených pokrmů, často se zapéká, přidává do různých slaných koláčů nebo muffinů. Skvělý recept na dietní krůtí muffiny s řapíkatým celerem si můžete připravit podle Muže roku 2015 a jeho přítelkyně. Jak na to se podívejte v kuchařské show CHUTNÁ TO?!.Čtěte na Medicínu:

Dentální hygiena pomáhá předcházet zánětu dásní

Bolí vás záda?

Červená řepa předchází rakovině i nemocem srdce

Ghí a Ghítela – nový pomocník v kuchyni?