Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Nugátová pochoutka funguje proti splínu a dokonce i na správné zažívání

Konečně lidé přicházejí na to, že zdravá strava nerovná se jídla sice nadupaná vitamíny, vlákninou a dalšími prospěšnými látkami, ale jinak zcela bez chuti či chuti velmi podivné. Trendem je nabízet oblíbené potraviny tak, aby chutnaly skvěle a zároveň neškodily.

Vynechat palmový olej nestačí

Není to tak dávno, co se začalo mluvit o strašáku v podobě palmového oleje. Proč vlastně takový humbuk? Hlavní důvody jsou hned dva: palmový olej má totiž špatný poměr nasycených a nenasycených mastných kyselin. Konzumovat bychom měli oleje, ve kterých nenasycené mastné kyseliny převažují nad těmi nasycenými. U palmového oleje je to však zcela obráceně, ten má obsah nenasycených mastných kyselin téměř nulový.

Druhým důvodem, proč se palmovému oleji vyhýbat, je, že jsou kvůli plantážím palmy olejné ničeny tropické pralesy v Indonésii, Africe a Jižní a Střední Americe. Poptávka po palmovém oleji je ve světě stále veliká, a proto je potřeba ho produkovat ve velkém, k čemuž ve velké míře dopomáhají pesticidy. Na vině však nejsou pěstitelé olejných palem, jako spíše nadnárodní obří korporace, které olej používají do svých výrobků a tlačí na co nejnižší cenu a veliké objemy dodávek. Na vině jsou ovšem i konzumenti, tedy téměř my všichni. Tou správnou cestou není vyhýbat se palmovému oleji a zaměřit se jen na výrobky bez něj, ale celkově omezit svou spotřebu. Co se totiž stane, když se hromadně upustí od palmového oleje a pozornost se zaměří na nějaký jiný typ? Problém se pouze přesune do jiných oblastí.

Kvalita je základem zdraví a chuti

To vše jsou důvody, proč bychom se měli na každé jídlo dívat jako na vzácný dar. Uvědomit si stopu, jakou výroba té které potraviny na přírodě zanechala. Je potřeba se nepřejídat a jíst střídmě, k čemuž nám kvalitnější, tudíž dražší potraviny, sami dopomáhají – pořizujeme si jich zpravidla méně a vážíme si jich. Jídlo bez náhražek lépe chutná, má větší výživovou hodnotu a ještě ho sníme méně, což prospěje našemu tělu a globálně i přírodě. Zkusme se tedy zamyslet nad obsahem našich nákupních košíků a hledat zdravější potraviny, vyrobené s ohledem na životní prostředí.

Nugátová pomazánka z těch nejlepších surovin

Český produkt Ghítela je jednou z takových alternativ. Název připomíná oblíbenou pochoutku, která je však na rozdíl od Ghítely nadupaná palmovým olejem a cukrem. Ghítela je nugátová pomazánka složená pouze z kvalitních arašídů, medu, kakaa a přepuštěného másla, nazývaného též ghí. Arašídové máslo pochází od značky Meridian, bio med je z Itálie, bio kakao z Ekvádoru, voňavá vanilka z Madagaskaru a bio přepuštěné máslo z českého Vysokého Mýta, kde se nachází sídlo výrobce Ghí. Všechny suroviny jsou v bio kvalitě a smíchány v ideálním poměru tak, aby se chuťové buňky a my s nimi zatetelily blahem a všechny naše podzimní a zimní splíny odpluly do dálek.

Ghítela

Kromě toho, že Ghítela skvěle chutná, nejen že neškodí našemu zdraví, dokonce mu i prospívá. Ghí je totiž superpotravinou – je bohaté na vitamíny A, D, E a K, obsahuje kyselinu máselnou, chránící střeva, a dále CLA neboli konjugovanou kyselinu linolovou, snižující hladinu cholesterolu a fungující též jako antioxidant. Ghí také stimuluje tvorbu žaludečních kyselin, čímž podporuje dobré zažívání, udržuje v těle zásadité prostředí a zabraňuje tak vzniku zánětů. Díky přirozeně obsaženým omega 6 a omega 3 mastným kyselinám ghí chrání mozek a nervové buňky.

Je zbytečné vzdávat se sladkých radostí. Je však třeba pečlivě vybírat a raději sáhnout po dražší, ale kvalitnější variantě. Proč utrácet za obyčejný nezdravý cukr s ještě obyčejnějším a nezdravějším olejem s malým přídavkem arašídů, když můžete mít směs těch nejvybranějších pochoutek?Čtěte na Medicínu:

Dýňová semínka prospívají našemu zdraví

Exotické mango pro zdraví

Čerstvé šťávy prospívají našemu zdraví

Buďte zdravější bez chemie!

Jezte zdravě, vaše tělo to pozná