Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Konzumace avokáda prospívá našemu srdci

Avokado prospiva nasemu srdci, ale nejen to

Pacientů, kteří mají problémy s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, neustále přibývá. Tato diagnóza je spojena s požadavkem na změnu stravovacích návyků, jde především o to, nahradit živočišné tuky těmi, které jsou rostlinného původu. Problém však je, že margaríny, třebaže jsou čím dál kvalitnější, chutnají pacientům mnohem méně než tradiční máslo. Pokud mezi ně patříte, můžete zkusit avokádovou alternativu.

Ovocný plod hruškovce
Avokádo, zelený plod stromu hruškovce přelahodného (pouze mexické avokádo má hnědofialovou slupku), má totiž plnou chuť připomínající ořechy s máslem, přestože obsahuje pouze tuky rostlinného původu. Navíc posiluje srdce, pomáhá regulovat hladinu cholesterolu a snižovat krevní tlak.

Přestože není avokádo sladké, nejedná se o zeleninu, ale o druh ovoce.

Pojďme se podívat pod jeho slupku, abychom zjistili, jaké bohatství se v něm ukrývá.

Co obsahuje avokádo
Avokádo je bohatým zdrojem minerálních látek draslíku, mědi, magnezia, fosforu a vitaminů C, E, K, H, B3 a B5. Přestože má vysokou kalorickou hodnotu (100 g = 920 Kj), je velmi dobře stravitelné, a proto lze doporučit jeho konzumaci také dětem. Zajímavé je, že avokádo mimo jiné obsahuje také persin, který může způsobit otravu domácích mazlíčků, zejména ptáků, ale i psů a koček. Pokud si tedy připravíte avokádový pokrm, se zvířaty se o něj raději nedělte. Sami si ho můžete dopřát do sytosti.

Avokado take prospiva nasemu psychickemu zdravi

Konzumace pro zdraví
Konzumace avokáda prospívá nejen lidskému srdci a oběhovému systému, ale také snižuje hladinu krevního cukru a navíc prospívá našemu psychickému zdraví. V ovoci obsažené antioxidanty pomáhají zbavovat tělo škodlivin.

Avokádo rovněž pomáhá v boji proti stárnutí, avokádová maska na pleť působí preventivně proti vráskám.

A protože avokádo dokáže na dlouhou dobu zasytit, je součástí jídelníčku při redukčních dietách.

Tipy na přípravu
Avokádo je třeba před konzumací zbavit slupky na povrchu a velké pecky uvnitř. Zralý plod poznáte podle toho, že obojí lze dobře odstranit. Když měkkou dužinu smícháte s trochou pepře a špetkou soli, získáte velmi kvalitní pomazánku na pečivo. Můžete přidat také prolisovaný česnek. Avokádo lze i plnit a zapékat. A skvěle chutná v zeleninovém salátu.Čtěte na Medicínu:

Arganový olej a jeho účinky na naše zdraví

Červené víno a zdraví

Česnek a zázvor při nachlazení pomohou

Mandle a zdraví