Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jak si osladit a zároveň nekrátit život

Zdroj foto: pixabay.com

Sladké milujeme téměř všichni. Není se ani čemu divit, sladká chuť je ta první, kterou v životě ochutnáme. Vždyť laktóza, základní složka mateřského mléka, se také nazývá mléčný cukr. Problémem je však to, že i po přechodu na pevnou stravu konzumujeme příliš mnoho cukru, a to většinou v té nejhorší – rafinované – podobě. Výrobci potravin si vychovávají své „věrné“ od nejútlejšího věku. Cukr je totiž ta nejjednodušší a nejlevnější cesta, jak do potravin přidat chuť. A navíc takovou, na kterou si naše tělo dokáže utvořit návyk.

Bílý cukr – jedovatá droga

Proč vlastně rafinovaný cukr tak škodí? Především se jedná o „antipotravinu“, zbavenou jakékoli výživné hodnoty. Aby ho lidský organismus mohl zpracovat, musí sáhnout do svých zásob živin. Důsledkem je potom nedostatek stopových minerálů, vitamínů a fytoživin, nezbytných pro fungování všech tělesných systémů. Když sníme něco sladkého, slinivka musí začít vyrábět inzulín, aby mohl být přebytečný cukr přeměněn na tuk. Přebytečný inzulín pak snižuje hladinu krevního cukru pod normální hodnotu a vzniká hypoglykémie (stav, kdy je hladina cukru v krvi nižší než běžná hodnota). A naše tělo si začne říkat o sladké. Tak vzniká začarovaný kruh.

Sladidlo ze Stévie

Co ale s tím? „Nebudu jíst vůbec sladké“, dá si plno lidí novoroční předsevzetí. Ale, jak už to u závislostí bývá, tělo si o svou drogu řekne. Než se úplně vzdát sladkého, je lepší spotřebu sladkostí celkově snížit a nepoužívat bílý rafinovaný cukr, i tak ho do sebe dostanete dost spolu s potravinami, kde byste ho vůbec nečekali. Rozhodně nepomůže, když rafinovaný cukr nahradíte umělými sladidly, například aspartamem. Tak byste si akorát zadělali zase na jiné zdravotní potíže. Když sladit, tak především přírodními sladidly.
 

Přirozená sladidla jsou menším hříchem

Přírodní, neboli přirozená sladidla mají výhodu v tom, že jsou v nich zachovány vitamíny a minerály, protože jsou zpracovány šetrnou metodou bez zbytečných zásahů. Ale pozor – jsou rychlým zdrojem energie a po jejich konzumaci brzy následuje pocit hladu. I zde platí, všeho s mírou, nenechte se ukonejšit pocitem, že když jíte zdravé sladkosti, můžete jich sníst více.

Javorový sirup

Jaká jsou nejoblíbenější a nejznámější přírodní sladidla? V poslední době se stala velmi populární stevia. Ta se začala objevovat i v průmyslově vyráběných produktech. Takto použitá stevia je však velice složitě zpracována a s původní rostlinou už toho nemá mnoho společného. Proto je potřeba vybírat stevii v co nejpřirozenější formě. Mezi další známá přírodní sladidla patří například třtinový cukr, vyráběný z čerstvé třtinové šťávy, která potom krystalizuje na cukr. Třtinový cukr neprochází chemickou rafinací a má zbytkový obsah melasy. Je zdrojem vápníku, hořčíku, fosforu, železa, draslíku, zinku, enzymů a mnoha vitamínů. Kupujte ale pouze kvalitní třtinový cukr a nenechte se zmást – v obchodech seženete i rafinovaný cukr obarvený na hnědo.  Javorový sirup obsahuje kromě vody a sacharózy například i organické kyseliny, z minerálů draslík a vápník a významný pro naše zdraví je také obsah zinku a manganu. Sirup z agáve nezvyšuje hladinu cukru tak rychle jako med či bílý cukr a je dvojnásobně sladší než med. Obsahuje zbytkové množství inulinu, který podporuje zdravou střevní mikroflóru a tím správnou činnost střev. Xylitol, sladidlo, nacházející se v přírodě v mnoha druzích ovoce a zeleniny i našem lidském těle (organizmus dospělého člověka vyrobí až 15 gramů xylitolu denně), je vhodný i pro diabetiky a má asi o 40 % menší kalorický obsah než běžný cukr.

Kokosový cukr

Způsobů, jak si osladit život, je mnoho, stačí zapátrat na internetu a nechat pracovat svou fantazii. Ta nejkvalitnější přírodní sladidla a mnoho dalších zdraví prospěšných potravin najdete na stránkách společnosti HARERA Life.



Čtěte na Medicínu:

Antioxidanty a jejich význam pro lidské zdraví

Arganový olej má dvakrát více vitamínu E než olivový olej

Kdy plastika není rozmar?