Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Reishi je houba pro dlouhověkost

Reishi neboli lesklokorka lesklá je medicinální houba, kterou tradiční čínská medicína využívá pro léčbu různých onemocnění již několik tisíc let.

Ačkoliv Reishi patří mezi dřevokazné houby, na lidský organismus má blahodárné účinky. Ty jsou zmiňovány již v základním díle čínské medicíny ve Vnitřním kánonu Žlutého císaře. Houba je natolik účinná, že byla původně určena jen pro léčbu císaře a jeho rodiny. Říkali jí „houba dlouhověkosti“.

Vědecky dokázané účinky

V dnešní době se Reishi věnují i vědečtí pracovníci, kteří zkoumají její složení a příčinu jejích účinků. Mnoha studiemi je potvrzeno, že Reishi dokáže modulovat aktivitu imunitního systému, zpomalovat stárnutí díky antioxidačním vlastnostem i díky tomu, že reguluje hladinu cholesterolu a cukrů v krvi. V neposlední řadě je též prokázáno, že Reishi má potenciál zabíjet rakovinné buňky mnoha typů rakovin. Reishi je také životabudič, zvyšuje fyzickou i psychickou kondici.

V nedávné době byla v této houbě objevena nová složka, která patří mezi lanostany typu triterpenů. Vědci ji pojmenovali lucidumol C.

Byla popsána jeho struktura a dále byly zkoumány jeho vlastnosti. Jelikož patří mezi triterpeny, které mají obecně protirakovinné účinky, zkoušeli vědci lucidumol C právě v rámci účinků proti různým typům rakovinných buněk. Přidávali lucidumol C k buňkám rakoviny kolorektálního karcinomu, hepatocelulárního karcinomu i rakoviny děložního čípku, ale také ke zdravým buňkám ‒ fibroblastům, aby se odhalilo, zda nepůsobí toxicky i na zdravé buňky. Toto se vyvrátilo, fibroblasty lucidumol nepoškozoval, naopak se ukázalo, že lucidumol C působí silně cytotoxicky na buňky kolorektálního karcinomu. Dokázal však zabíjet i buňky dalších dvou testovaných rakovin.

Reishi

Z těchto pokusů vyplývá, že za protirakovinnými účinky Reishi stojí právě složka lucidumol C. Je ravděpodobné, že dokáže působit na více typů rakoviny než jen na ty, které byly zkoumány ve zmíněné studii.

Všeobecný pomocník

Reishi se v dnešní medicíně používá kromě onkologických problémů i v mnoha dalších oblastech. Všeobecně reguluje imunitní systém, pomáhá při terapii alergií a astmatu, podporuje srdce a krevní oběh. Pomáhá též regeneraci jaterních buněk. Tato houba je označována jako přírodní prostředek proti stárnutí. Užívá se při poruchách spánku, nervovém neklidu a vyčerpání. Je vhodné ji užívat i při neurodegenerativních onemocněních, jako je například Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.Čtěte na Medicínu:

Nemoc, která není vidět - Crohnova choroba

Deprese, nemoc této doby

Aloe Vera, kouzelná bylinka existuje

Cukrovka a její formy