Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Proč se dělají bradavice

Foto: Pixmac

Bradavice patří mezi poměrně častá kožní onemocnění, kterými nejčastěji trpí děti, teenageři a lidé s oslabenou imunitou. A proč se dělají bradavice? Mohou za to viry, které se přenášejí kontaktním způsobem.

Bradavice, přenos a imunita
Bradavice na našem těle vznikají následkem virové nákazy. Bradaviční viry se přenáší kontaktním způsobem. Nakazit se můžeme buď přímým kontaktem kůže, nebo šupinami odloupané kůže. Obecně platí, že lidé s dobře fungujícím imunitním systémem jsou nákazou ohroženi méně než ostatní. Bradavice se nejčastěji vyskytují u dětí a teenagerů, a to právě z toho důvodu, že jejich imunitní systém ještě není zcela vyvinutý.  

Vlhkost jako rizikový faktor
Dalším rizikovým faktorem je vlhkost. Protože virům vyhovuje vlhké prostředí, kůže lidí, kteří se více potí, jim poskytuje velice příznivé životní podmínky. Vysoká vlhkost je také jedním z důvodů, proč se bradavicemi nejčastěji nakazíme v prostředí veřejných koupališť, bazénů, anebo ve sprchách. Částečnou ochranu před nákazou nám proto poskytne nošení gumové obuvi.

Diagnózu stanoví dermatolog
Bradavice bývají často zaměňovány, anebo mylně spojovány s kožními projevy, jako jsou mateřská znaménka, anebo pihy. Pokud na svém těle pozorujete útvar podobný bradavici, měli byste navštívit dermatologa, aby stanovil diagnózu, a navrhl Vám další postup. Mnoho bradavic samo zmizí. Odstranění bradavic však není bolestivé. Kromě toho existují babské rady na bradavice.