Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Opar na rtu a jak se ho zbavit

Opar na rtu dokáže člověku pěkně zkazit den. Jak se ho zbavit? A lze oparu na rtu účinně předejít? Přečtěte si, co na něj zabírá.

Foto: Sxc.hu

Nakažlivé onemocnění

Opar je infekční onemocnění způsobené virem Herpes simplex projevující se malými puchýřky na kůži. Po několika dnech puchýřky vyschnou a na jejich místě vzniknou strupy. Jakmile dojde ke vzniku strupů, onemocnění přestává být nakažlivé. Opar může mít několik podob. Podle místa, kde se opar objevuje, rozlišujeme opar na rtu, opar v oblasti genitálií a pásový opar. Nejčastěji se vyskytuje opar na rtu.

Příčiny vzniku oparu

V organismu člověka, který byl v minulosti virem oparu nakažen, virus přetrvává a vlivem některé z níže uvedených situací dochází k jeho reaktivaci, tedy k opětovnému výskytu. Nejčastěji se jedná o oslabení organismu, a to buď jinou nemocí, anebo nadměrnou psychickou zátěží. U žen může být opar na rtu součástí premenstruačního syndromu.

Jak na opar

Na léčbu oparu na rtu se používají volně prodejné masti nebo náplasti. Někdy je nutné, nasadit antivirotika. Vzniku oparu lze do jisté míry předcházet, a to vyvarováním se nadměrné stresové zátěže v kombinaci s užíváním doplňků stravy, jako je vitamín E nebo pupalkový olej. Další možnost prevence představuje pravidelná konzumace pivovarských kvasnic, anebo jako pití odvaru z lodyhy třezalky tečkované.

Babské rady

Na opar na rtu mohou zabrat i některé babské rady. Údajně zabírá potřít si opar zubní pastou nebo mazem z ucha. Další možnost představuje přikládání okvětních lístků lilie naložených v lihu. Někdo zase nedá dopustit na konopnou mast, jiný na šťávu z aloe vera. Pokud se chcete zbavit oparu, můžete tyto rady také vyzkoušet.Čtěte na Medicínu:

Červené víno a zdraví

Deprese, nemoc této doby

Co všechno ovlivňuje zdravý spánek

Česnek a citron posiluje imunitu a čistí organismus