Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Nadměrné pocení

Když se řekne nadměrné pocení, představí si většina z nás situaci v městské hromadné dopravě v období parného léta.

Většinou je pocení spojeno se zvýšenou teplotou vzduchu nebo při pobytu v příliš vytopené místnosti. Pokud se potíme, dá se předpokládat, že jsme zvolili nevhodné a příliš teplé oblečení. Jsou zde však i jiné příčiny, které způsobují pocení.

V určitých životních obdobích nebo situacích je nadměrné pocení zcela běžnou a neškodnou záležitostí. Může propuknout, když se dostanete do puberty, nebo v případě, že procházíte menopauzou. Může se objevit, když jste ve stresové situaci, kterou neumíte zvládnout. Jsou zde však i jiné příčiny toho, že nemůžete odejít z domu bez náhradního trika.

Mezi běžné příčiny pocení patří například běžné infekce, jako je nachlazení, chřipka nebo angína. V těchto případech je projev pocení zcela adekvátní dané situaci. Zvláště také proto, že většinu času strávíme v posteli pod tlustou peřinou, kde se snažíme bacily “vypotit“.

Další vysvětlení tohoto problému nám nabídnou chronické infekce, při kterých se opakují cykly nočních pocení. Mezi nemoci, které to způsobují, patří například tuberkulóza nebo endokarditida. Vzhledem k četnosti tuberkulózy v našem podnebném pásu je šance, že trpíme právě tímto onemocněním, značně minimální.

Za zvýšeným množstvím potu může stát i patřičná hormonální porucha. S pocením a pocity úporného horka je spojena zvýšená funkce štítné žlázy.

Další alternativou může bohužel být i rakovina. Pokud pociťujete nadměrné horko a zvýšenou produkci potu, nemusíte se ovšem ihned bát. Rakovina je kromě pocení spojena také s úbytkem váhy nebo anémií. U rakoviny je příznaků povětšinou více.

Jedním z nejčastějších důvodů, zvláště pokud jste žena a je vám přes čtyřicet let, je menopauza. Hlavním kritériem menopauzy je ukončení menstruace v důsledku poklesu ženských pohlavních hormonů. Tento pokles se může projevit jako pocení nebo „návaly“ horka. Pokud jste už v jistých letech a máte zde popsané problémy, nemusíte se bát. Menopauza a s ní i vzniklé stav za čas pominou. Pokud jste tedy v tomto období a nadměrně se potíte, nemusíte se bát, že byste tímto stavem trpěla až do konce svého života.

Jednou z dalších možností nadměrného pocení je idiopatická hyperhidróza. Nemoc je definována jako nadměrná a nekontrolovatelná produkce potu. Hyperhidróza se dělí na primární a sekundární. Primární může vzniknout již v dětském věku, zatímco sekundární hyperhidróza se může objevit a rozvinout v případě nádorů mozku. Tento ojedinělý stav může u jedince probíhat i bez zjištění jakékoliv příčiny.

Pokud u sebe tento problém pociťujete a znervózňuje vás, není problém dojít si k lékaři na vyšetření krve. Z něj zjistí, v jakém zdravotním stavu se právě nacházíte, a zda je pocení ve vašem případě opravdu natolik zvláštní, že si zaslouží další vyšetření.Čtěte na Medicínu:

Bolesti břicha, kdy se začít bát?

Babské rady proti nespavosti