Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Pomůže Vám liposukce?

Jedna z možností jak odstranit přebytečný tuk z těla je liposukceZdroj foto: ISIFA

Liposukce zní jako magické zaklínadlo v uších všech, kteří se potýkají s nadbytkem tělesného tuku. Komu by se nelíbila představa, že zajde na odsátí tuku, a bez diet, cvičení a dalšího trápení získá postavu blížící se vysněnému ideálu? Jenže tato metoda není vhodná pro každého.

Samotné odsátí nadváhu neřeší
Málokdo si totiž uvědomuje, že tato metoda komplexně neřeší problém nadváhy, nýbrž pouze odstraňuje nevzhledné tukové polštáře. Má ovšem tu výhodu, že dokáže odsát tuk z partií těla, které nelze ovlivnit ani redukční dietou, ani cvičením. Ne každý má od přírody danou symetrickou postavu, mnoho žen například, i kdyby jedly celý rok výhradně syrovou zeleninu, sice zhubne, ale pořád bude mít stále široké boky, silnější stehna nebo větší zadek. Právě z tohoto důvodu je vhodné, provést liposukci až po absolvování redukční kůry, a to ke korekci partií, které se Vám nepodařilo zhubnout. Na odsátí tuku, například na stehnech, ostatně chodí také štíhlí lidé, které například trápí, že mají příliš silná stehna.

Metoda tumescentní liposukce
A jakými metodami se liposukce provádí? Dříve prováděnou liposukční metodu, jejíž hlavní nevýhodou bylo riziko vyšší krevní ztráty, poškození tkání nebo výrazné nerovnosti po zákroku, postupně nahradila tumescentní liposukce, která je výrazně šetrnější, a navíc spjata s lepšími výsledky. Jen pro představu, při jednom zákroku lze odsát až několik litrů tuku. Zákrok se provádí tak, že se do podkoží nejprve aplikuje speciální roztok sloužící k uvolnění tukových buněk, a poté se pomocí kanyly napojené na tlakovou vývěvu odsává tuk. Odsátí menšího rozsahu lze provést ambulantně v místním znecitlivění, větší lokality vyžadují operaci v celkové anestezii s jedno až dvoudenní hospitalizací.
Čtyři týdny po zákroku musí pacient nepřetržitě nosit kompresivní prádlo, nutný je také klidový režim, s fyzickou aktivitou je radno začít až po 3 týdnech. Pokud tedy pracujete duševně a nikoli manuálně, můžete se vrátit ke svým povinnostem práce už za 2 dny. Více o zákroku (včetně fotografií a videí z operace) najdete například zde.

Než se rozhodnete
Vedle tumescentní liposukce existují i další techniky, například vibrační, ultrazvuková či laserová liposukce. Každá z nich má své výhody a je vhodná pro jiný případ. Pokud se po přečtení našeho článku považujete za vhodného kandidáta na odsátí tuku, domluvte si konzultaci s odborníkem na specializovaném pracovišti (jejich seznam najdete např. zde), kde individuálně určí, která z metod je pro Vás vhodná, a zvolí optimální postup.
Závěrem ještě dodejme, že důležitou podmínkou pro absolvování liposukce je dobrý zdravotní stav, neměli byste trpět žádnou závažnou chorobou, jako je například cukrovka nebo onemocnění srdce, ale ani onemocněním štítné žlázy či poruchou krevní srážlivosti. K zamezení riziku, aby odstátí tuku podstoupil pacient s nedobrým zdravotním stavem, naštěstí slouží předoperační vyšetření. Ovšem najdou se i tací, kteří hazardují se svým zdravím, aby byli dokonalejší. Což bohužel nemusí vždy dopadnout dobře.Čtěte na Medicínu:

Štítná žláza nás může ohrozit svou nesprávnou funkcí

Co všechno ovlivňuje zdravý spánek

Očistou těla k uzdravení

Aloe Vera, kouzelná bylinka existuje