Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Pečené brambory se špenátem, rukolou, medvědím česnekem a karamelizovanou cibulkou

Pokud vaříte rádi a přejete si připravit jednoduché jídlo, které velmi hezky vypadá na talíři, je uvařeno z nevelkého množství surovin, určitě jsou dobrou volbou tyto pečené brambory. Záměrně hned na začátku nepřidávám jídlu přívlastek „zdravé“, protože to, zda je či není jídlo zdravé, je velmi často problém na cestě mezi semínkem (ovšem i o jeho zdraví můžeme bohužel v dnešní době často pochybovat) a stolem.

A právě my jsme ta složka, která jídlu často odebere to důležité a přidá malá zbytná přikrášlení dodávající přebytečnou energii. Jídlo připraví nesprávnou formou a tím často z nikoli zdravé, ale normální přirozené suroviny, udělá surovinu nežádoucí.

Pro medvědí česnek v dubnu nebo srpnu?

Velmi zásadní složkou tohoto jídla jsou zelené listy, které mají svou přirozenou dobu sběru. Pro kombinaci všech tří zelených rostlin je pro nás tedy ideální doba na přípravu duben až červen. Recept lze samozřejmě v jinou roční dobu obměnit a zelenou složku vyměnit za takovou, která má v té době svůj vegetační vrchol. Postupem roku můžeme použít například mangold či volně rostoucí bršlici.

To, zda používáme rostliny v ideální době sběru, je pro uvaření zdravého jídla samozřejmě velmi významné.  Ze zeleniny, ale i z bylin a planě rostoucích rostlin, získáme v různou dobu různé živiny, navíc skladováním, dlouhým transportem nebo i nepřirozeným celoročním pěstováním získáváme sice hmotu dané zelenině podobnou, nikoli však naplněnou tím, čím bychom si přáli.

Smažit, péci či vařit?

Je také důležitá forma přípravy. Stejné jídlo uvaří dva lidé odlišně a odlišný bude i jeho vliv na organismus, odlišná bude jeho chuť a jeho vzhled. Pečené brambory například můžeme upéci na grilu, v troubě, s přidáním trošky oleje, v oleji plovoucí. Zeleninu můžeme dusit zbytečně dlouho, do cibulky lze volit množství cukru dle chuti a ihned touto volbou dáváme slovu „zdravá“ zcela jiný rozměr.

Buďme tedy uvážliví a přemýšlejme při vaření jakéhokoli jídla. Jsme to my, kdo jídlu přidává hodnotu, kterou si přejeme, aby mělo. Zásadní je, nebát se přemýšlet.

Jaké suroviny tedy dnes použijeme?

Na náš dnešní recept je třeba připravit si:

  • brambory – bez klíčků, pozor na to, aby nebyly zelené ani nazelenalé a nahnilé. Připravíme si 4 brambory pro jednoho strávníka
  • sůl
  • slunečnicový olej – olej ze slunečnice, která není geneticky modifikovaná
  • sladká paprika – volíme kvalitní koření, čím větší má sladká paprika typové číslo, tím lépe. V tomto receptu použita maďarská paprika 160
  • tvrdý sýr – 50 g – 80 g na posypání jedné porce – volím vlastní domácí sýr, ovšem je samozřejmě možné zvolit sýr dle vlastního uvážení. V tomto případě raději sýr aromatičtější.
  • svazek čerstvého špenátu
  • svazek čerstvé rukoly
  • svazek čerstvého medvědího česneku
  • směs pepřů – černý, bílý, zelený, sečuánský
  • cibule – ideální je směs červené a žluté cibule, střední velikosti – pro jednu osobu jedna cibule
  • máslo
  • cukr- jedna lžíce na 4 cibule
  • červený balsamikový ocet

A jak tedy na to?

Zcela jednoduše!  Nejprve si oloupeme, omyjeme a nakrájíme brambory na kolečka o tloušťce asi ¾ cm. Vložíme si do trouby rozehřát plech, na který jsme vložili olej – a zde je první křižovatka, kterou si musíme sami rozhodnout. Oleje nemusí být mnoho. Záleží pouze na nás a na naší chuti.

Na olej vložíme plátky brambor.  Pozor!  Brambory jsme omývali a máme velmi horký tuk. Je tedy žádoucí nechat brambory řádně okapat, lépe osušit. Pokud však nebude tuku mnoho, ušetří nám to nejeden problém – současný s „prskáním“ oleje i následný, se ztučnělým tělem.

Brambory osolíme, okořeníme sladkou paprikou a vložíme do trouby. Pečeme na 200-230°C. Často obracíme jak plech, tak brambory a hlídáme.

Mezitím si připravíme zelenou část. Na pánev dáme trochu oleje, rozehřejeme a velmi vložíme listy rukoly, česneku i špenátu. Ihned přiklopíme pokličkou a velmi rychle podusíme. Listy pustí ihned vodu, kterou obsahují, dusíme je tedy ve vlastní šťávě. Po chvilce odklopíme poklici a listy jemně posolíme a přidáme čerstvě namletou směs pepřů.

Směs pepřů používám ve své kuchyni velmi často. Tato směs – pepř černý, zelený, bílý a sečuánský – dodává jídlu velmi zvláštní, jemně pikantní chuť. Doporučuji mít na kuchyňské lince jeden mlýnek na koření pouze pro směs pepřů.

Nedusíme příliš dlouho – nevyvarujeme se ochutnání, pokud chceme mít jídlo připravené tak akorát. Z listů nesmí být kaše, nesmí být ale ještě tuhé.

A poslední součástí jídla je karamelizovaná cibulka. Cibule je báječná zelenina a tato forma její přípravy udělá z cibule báječnou pochoutku.

Cibuli tedy oloupeme, omyjeme, překrojíme napůl a nakrájíme na kolečka – půlkolečka. Rozehřejeme si máslo – nikoli do hněda a vložíme na máslo cibulku, kterou zprudka restujeme. Po chvíli cibulku jemně osolíme, a jakmile zrůžoví, přisypeme cukr. Není třeba s cukrem příliš plýtvat. Cibulka ho hezky přijímá a s máslem cukr vytvoří výborné aroma, i když ho není příliš mnoho.

Cibulku dále mícháme až do té doby, dokud nám nepřijde zcela hotová. Opět používáme vlastní chuť. Nakonec zakápneme cibulku balsamikovým octem a promícháme.

Tip na stejné jídlo v náročnější přípravě

Přemýšleli jste někdy právě nad tím, jaký je rozdíl v surovinách použitých na daný pokrm? Pokud jste tvůrčí a rádi byste změnili doposud zažitý řád věcí, můžete si recept malinko zkomplikovat.

Zkoušeli jste někdy vypěstovat své brambory, případně si je posléze uskladnit? Přemýšleli jste někdy o vlastním sýru z kvalitního mléka? O vlastním másle a zelenině a bylinách, které jste na jaře zaseli, případně vysadili, jako například medvědí česnek, a které vám zkrášlují jarní zahradu? Samozřejmě lze takto vypěstovat i vlastní cibuli. Pak už stačí dokoupit pouze olej, sůl a pepř a budete mít na stole skutečně své jídlo – a právě takové je jídlo na fotografii.

Pak už jen stačí vše připravit na talíře. Brambory posypeme strouhaným sýrem a přidáme zelené listy spolu s karamelizovanou cibulkou.

Zdraví Klára z conovehonakopci.cz



Čtěte na Medicínu:

Česnek medvědí je velmi nedoceněnou bylinou