Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Co možná nevíte o mléce

Foto: Pixmac

Velmi často a zcela přirozeně asi používáte mléko ve své kuchyni, ale víte skutečně o mléce to, co byste o něm měli vědět?
Mléko je tekutina , bílá a dobrá, nebo naopak alergen a zahleňovač. Žádoucí či nežádoucí. To jsou informace, které spoustě lidí ve vztahu člověk – mléko – používat – nepoužívat stačí. Jsou s nimi celkem spokojeni, vzali je za své a nemíní se v životě více nořit do takových záležitostí, jako do historie mléka, do jeho složení, jeho různých druhů a vůbec dalších podrobností o mléce. Jsou však i tací, kteří by se o něm dozvědět více.

Jak už bylo řečeno, mléko je tekutina a je to tekutina biologická, což znamená, že není vyrobená, nýbrž přirozeně vyprodukovaná.

Člověk používá ve své výživě většinou mléko kravské, kozí, ovčí, koňské, buvolí, velbloudí a také od samic jaka a soba. Mléko se skládá z 85% vody, z laktózy- mléčného cukru, z tuku, bílkovin, minerálních látek – hlavně vápníku a fosforu, stopových prvků, vitamínů a enzymů.

Účel mléka je evidentně jasný. Musí podpořit mládě savce a pomáhat jeho minimální imunitě na novém světě. Zajímavé je, že mléko různého druhu je různé a ještě větší zvláštností, že existuje vztah mezi tím, kolik má které mléko bílkovin a jak rychle potřebuje mládě překonat prvotní nebezpečný úsek svého života, který se počítá do zdvojnásobení jeho váhy. Jinak dlouhá doba je to u člověka, jinak dlouhá u telete a podobně. Mléko se neliší však jen množstvím bílkovin, ale také množství tuku, kaseinu a bílkovin mléčného séra.

Mléko obsahuje tuk, mléčný cukr – laktózu, vápník, mléčné proteiny, vitamíny a soli. Pozor, pokud kupujeme nízkotučné mléko, toto mléko obsahuje větší množství vápníku než mléko tučné a to zcela logicky, na úkor tuku, neboť vápník se v mléce váže výhradně na kasein.

Mléko podle pasterace rozdělujeme na :

Mléko termizované je mléko ošetřené šetrnější formou pasterace, např. 15 sekund při 57-68*C.

Mléko s prodlouženou trvanlivostí – ESL mléko je mléko ošetřené teplotami vyššími než jsou teploty pasterační, ale nižšími než je UHT .UHT je pak ultra vysoká pasterace. Toto mléko vydrží 10-40 dní do 6*C

Mléko čerstvé – tak se označuje mléko, které bylo ošetřeno některou z variant klasické pasterace. Nikoli UHT. Toto mléko vydrží několik dní do 8*C

Mléko trvanlivé – pokud byla trvanlivost prodloužena UHT nebo sterilací. Minimum je 135*C na 1 sekundu. Toto mléko vydrží několik měsíců při pokojové teplotě. Toto mléko má velmi zásadní změnu chuťových a senzorických vlastností.

Mléko homogenizované – to už však nemá nic společného s pasterací, naopak velmi často kupuje člověk mléka jak pasterovaná, tak homogenizovaná – velmi laicky obsahuje mléko různě velké tukové kuličky. Homogenizací, což je proces, kdy se propasírovávají kuličky tuku malou dírkou, se velikost kuliček sjednotí. Na mléce se pak nesráží smetana, ale mléko zůstane nezměněné – s promíchaným tukem v celém objemu

Podle tučnosti rozdělujeme mléko na :

Plnotučné – nad 3,5 %
Polotučné- nad 1,5 %
Nízkotučné – do 0,5 %

Zdraví Klára z conovehonakopci.cz



Čtěte na Medicínu:

Kynuté české lívance z celozrnné mouky