Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Ovesné vločky, jak prospívají našemu zdraví?

Ovesne vlocky prospivaji nasemu zdravi

Že jsou ovesné vločky zdravé, vědí už malé děti. Čím ale konkrétně prospívají našemu zdraví? Jaké důležité látky v sobě ukrývají? A jaké pokrmy si z nich můžete připravit? Dočtete se v našem článku.

Co obsahují
Ovesné vločky jsou významným zdrojem vlákniny, vitamínů (především vitamínů skupiny B a E), minerálních látek a stopových prvků, zejména železa, hořčíku a vápníku. Železo je důležité pro krvetvorbu, vápník pro zdravé zuby a kosti a hořčík udržuje zdravé buňky a zpomaluje stárnutí. Vzhledem k vysokému obsahu lecitinu mají ovesné vločky blahodárný vliv i na naši nervovou soustavu, zvyšují odolnost proti stresu a zlepšují koncentraci.

Recept na ovesnou kaši
Přivedete k varu mléko (stačí trochu, mléko je pouze doplněk kaše, vločky by v něm tedy neměly vyloženě plavat). Do mléka přidáme vločky a několik minut povaříme (cca 3-5 min), zároveň můžete přidat i nakrájené jablíčko nebo hrušku, povařené s vločkami má opravdu skvělou chuť. Odstavíte a podáváte, dochutit můžete mandlemi a javorovým sirupem nebo medem.

Vliv na zdraví
Právě díky obsažené vláknině ovesné vločky příznivě ovlivňují naše zažívání, pomáhají proti zácpě a podporují správnou činnost tlustého střeva. Dále zmírňují žaludeční obtíže, posilují imunitu, stabilizují hladinu krevního cukru v těle (jsou proto vhodné pro diabetiky), stejně jako hladinu cholesterolu, čímž působí preventivně proti cévním a srdečním chorobám. Za zmínku stojí také jejich schopnost čistit pleť.

Maska z ovesných vloček se používá jak při léčbě ekzémů, tak i jako podpůrný prostředek proti vráskám.

Ovesné vločky v našem jídelníčku
Ovesné vločky si můžete přidávat do jogurtu, zahušťovat s nimi polévku nebo si také můžete připravit oblíbenou ovesnou kaši, na kterou Vám toho stačí opravdu málo, a dochutit si jí můžete vždy dle libosti.

Zdroj foto: Pixmac.czČtěte na Medicínu:

Dýňová semínka prospívají našemu zdraví

Droždí a zdraví

Červená řepa a zdraví

Špalda a zdraví