Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Kvíz: Víte, jak se vyhnout prázdným kaloriím v restauraci?

Z průzkumů vyplývá, že lidé jí v restauraci asi čtyřikrát týdně. I když zrovna nesedíte v restauraci, existuje spousta jiných případů, v kterých si dáváte jídlo venku. Příkladem může být dopolední káva cestou do práce, odpolední svačina z automatu nebo jídlo k večeři, které si vyzvednete cestou domů. Když posčítáte všechny kalorie, které za den sníte, téměř třetina z nich pochází z potravin připravených mimo domov. Proto je důležité pečlivé a moudré rozhodování, když jíte venku.

Jdete s přáteli na kávu. Rozhodnete se vynechat snídani doma a plánujete jíst v kavárně. Která z následujících možností by byla nejlepší volbou?

A. Muffin s nízkým obsahem tuku a horké kakao bez tuku
B. Polovina vícezrnného pečiva s lehkým smetanovým sýrem a malé nízkotučné latte
C. Plátek kávového dortu a černá káva

Správná odpověď = B. Nenechte se oklamat štítky s nízkým obsahem tuku na muffinu a kakau. Mnoho pečeného zboží s nízkým obsahem tuku má často téměř tolik kalorií jako tradiční zboží. I když mají méně tuku, často mají mnohem více cukru.

Typické muffiny v kavárně, i ty s nízkým obsahem tuku, mohou mít téměř 500 kalorií, protože jsou obrovské. Středně velké nízkotučné kakao může mít díky cukru téměř 200 kalorií. Plátek kávového koláče a černé kávy zní lehce, protože je relativně malý, ale přesto by vás mohl stát nejméně 400 kalorií.

Bagel a netučné latte by byla nejlepší volbou z těchto tří. Polovina bagelu se smetanovým sýrem má asi 200 kalorií a nízkotučné latte asi 100 kalorií. Navíc získáte z latte i nějaký protein.

 

Spěcháte, abyste na letišti vyzvedli přítele, a jste hladoví. Jediným místem, kde se můžete zastavit, je okénko u fastfoodu. Jaká by byla z hlediska kalorií a výživy ta nejlepší volba?

A. Rybí sendvič bez majonézy a dietní limonáda
B. Hamburger s hořčicí a kečupem a ledovým čajem
C. Zeleninový salát se dvěma balíčky dresingu a voda

Správná odpověď = B. Ve většině restaurací rychlého občerstvení jsou ryby na rybích sendvičích smažené, takže kalorie mohou stoupat až na 400 na porci. Vaše nejlepší volba ze tří výše uvedených možností by byl hamburger, který by měl asi 300 kalorií. Proč ne zeleninový salát? Samotný salát má nízký počet kalorií, ale když na zeleninu přidáte dva balíčky dresinku, přidáte na něj asi 350 kalorií tuku. A bez bílkovin v jídle budete mít rychle hlad.

 

Po náročném dni nakupování v obchodě vám čínské jídlo u jídelního koutku voní opravdu dobře. Která z těchto položek by byla vaší nejlepší volbou?

A. Míchaná smažená zelenina chow mein
B. Kuře a brokolice s poloviční miskou dušené rýže
C. Dva vaječné závitky a miska wonton polévky

Správná odpověď = B. Kuře a brokolice by byla vaše nejlepší volba. Míchaná zeleninová chow mein je obvykle velmi mastná, protože nudle nasáknou hodně mastnoty. Toto jídlo v má asi 500 kalorií – a téměř žádný protein. Dva vaječné závitky a šálek wonton polévky zní jako lehké jídlo, ale dvě smažené vaječné rolky mají až 400 kalorií a polévka dalších asi 300.

Kuře a brokolice s malou dávkou dušené rýže nabízí bílkoviny a zeleninu a méně tuku jako ostatní dvě možnosti. Toto jídlo má asi 450 kalorií.

 

Předkrmy ve vašem oblíbeném steakhouse mají všechny lákavé názvy, ale chcete si být jisti, že vám zbydou kalorie, které můžete sníst v hlavním chodu. Která z následujících by byla nejlepší volbou předkrmu?

A. Kuřecí křídla s barbecue omáčkou
B. Plátky rajčat a mozzarelly s bazalkou
C. Špenátový dip s pita chipsy

Správná odpověď = B. Krájená rajčata a mozzarella jsou pravděpodobně nejlepší ze tří. Mozzarella je nízkotučný sýr a přispívá nějakým proteinem a rajčata mají málo kalorií. Nenechte se zmást myšlenkou, že dip je zdravý, protože obsahuje špenát. Obvykle je špenátový dip plný smetany a má velmi vysoký obsah kalorií. A jediný pita chips vás bude stát asi 12 kalorií, takže i několik hrstí může mít hodně kalorií.

Kuřecí křídla, i když jsou malá, jsou obvykle smažená a porce jsou často velké, jedna porce křídel s barbecue omáčkou má asi 500 kalorií.

 

Po dokončení jídla v restauraci s přáteli byste chtěli nějaký dezert, ale nechcete to přehnat. Který z nich by měl nejmenší množství kalorií?

A. Plátek jahodového tvarohového koláče
B. Kopeček zmrzliny s ovocem a čokoládový sirup
C. Plátek mrkvového dortu

Správná odpověď = B. Zmrzlina je pravděpodobně tou nejlepší volbou. Jeden kopeček zmrzliny bude mít asi 150 kalorií, ovoce nepřidává mnoho a čokoládový sirup má pouze asi 50 kalorií na polévkovou lžíci. Takže se díváte na přibližně 250 kalorií celkem. I malý kousek tvarohového koláče může mít téměř 500 kalorií. Mrkvový koláč je plný oleje a je obvykle namazaný slazeným smetanovým sýrem, takže kalorie jsou srovnatelné s tvarohovým koláčem.

 

Jste na dovolené a vyrazíte na snídani formou bufetu v hotelu. Která z následujících možností by byla nejlepší volbou?

A. 3 velké palačinky se sirupem, bez másla a s velkou sklenicí pomerančového džusu
B. 2 míchaná vejce s nakrájenou šunkou a čerstvým ovocem
C. Mísa müsli s rozinkami a nízkotučným mlékem a sklenkou brusinkové šťávy

Správná odpověď = B. Nenechte se oklamat zdravě znějícím müsli. Některé mají až 450 kalorií na šálek. Pokud tedy svou opravdu nevíte, jak na tom jsou, ve chvíli, kdy přidáte rozinky (při 30 kaloriích na polévkovou lžíci) a nízkotučné mléko (120 kalorií) a k tomu vypijete sklenici brusinkové šťávy (160 kalorií) jste na 760 kaloriích. Palačinky se sirupem a pomerančovým džusem vás mohou stát téměř 600 kalorií. Navíc jsou téměř bez bílkovin, takže budete mít brzy hlad.

Šunka je relativně libové maso, takže kalorií nejsou tak vysoké na jednu porci jako mastná slanina a klobása a čerstvé ovoce přidává vlákninu, která vám pomůže udržet pocit sytosti. Toto jídlo má asi 400 kalorií, díky čemuž je snídaně z vajec nejlepší volbou.

Tak jak jste obstáli? Chytré rozhodování při výběru jídla v restauracích a kavárnách vám může ušetřit hodně starostí. V ideálním případě si však berte s sebou svačinu, která vás zasytí, dá vám potřebné živiny a není tolik kalorická.