Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jak si vybrat "zdravou" sušenku?

Mlsání do života většiny z nás patří a není třeba si sladkosti úplně zakazovat, jen je nutné dobře vybírat.

Je vhodné se zamyslet nad tím, jestli nám alespoň ta dobrota přinese i něco pozitivního anebo se jedná jen o směs cukru, mouky a tuku nevhodného složení. „I při mlsání bychom měli věnovat pozornost tomu, co jíme, a vybírat si kvalitnější a nutričně hodnotnější výrobky“, říká Ing. Hana Málková ze spol. STOB.

Sledujte složení
Hledejte výrobky, kde bude na prvním místě stát celozrnná mouka, ovesné vločky nebo jiné celozrnné obiloviny. Naopak se vyhněte výrobkům, kde je uveden hned v začátku cukr nebo dokonce tuk, vhodné nejsou ani sušenky s převažujícím podílem bílé pšeničné mouky. Věnujte pozornost i dalším složkám jako je tuk. Nejlépe by to měl být řepkový olej či jiný olej bohatý na nenasycené mastné kyseliny, horší je to v případě palmového a kokosového tuku, které jsou tvořeny převážně nasycenými mastnými kyselinami. Nicméně někdy to zkrátka bez těchto tuků nejde a mají v sušence svůj technologický význam. Není tedy třeba se děsit vždy, jakmile ve složení narazíte na palmový tuk, třeba v kombinaci s řepkovým olejem. Vyvarovat byste se měli ovšem výrobkům s částečně ztuženými tuky.

Sledujte tabulku nutričních hodnot
Energetická hodnota - vybírejte sušenky s energetickou hodnotou do 2 000 kJ, ještě lépe do 1 800 kJ na 100 g. Tuky - řiďte se pravidlem, že obsah tuku by měl být do 20g a nasycené mastné kyseliny by měly tvořit maximálně třetinu z celkového obsahu tuku. Sacharidy - vybírejte sušenky, u kterých je celkový obsah cukru do 20g. Vláknina - volte výrobky, které obsahují ideálně kolem 8-10g vlákniny na 100g.

Sledujte hmotnost balení
Snězené množství často předurčuje velikost balení, proto je vhodné sáhnout po sušenkách, jejichž balení má menší hmotnost nebo jsou sušenky baleny jednotlivě. Není toho málo, co je potřeba při správném výběru sledovat, takže pátrejte, čtěte a porovnávejte! Věříme, že na nějakou tu "zdravější" sušenku narazíte.

Co doporučuje výživový specialista Ing. Petr Havlíček?
„Celozrnné sušenky REJ Víte, co jíte splňují výše uvedená kritéria - mají přijatelnou energetickou hodnotu a obsah cukru, jsou vyrobeny z celozrnné mouky, obohaceny vlákninou, obsahují řepkový olej a balení 34g je akorát na svačinku.“ 

Sušenky značky REJ můžete zakoupit v prodejnách zdravé výživy, hypermarketech Globus, v internetových obchodech (např. Stob.cz, Košík.cz, Lékárna.cz), kompletní sortiment české společnosti REJ objednávejte přímo na eshopu výrobce na www.rejfood.cz