Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jak se pozná český česnek?

Česnek je aromatické koření, zásobárna zdraví prospěšných látek, významný antioxidant a přírodní antibiotikum. Ovšem není česnek jako česnek. Na trhu se bohužel často setkáváme s dovezeným česnekem, anebo s česnekem z minulé sklizně, který není valné chuti, ani nemá výše popsané vlastnosti. Jak se ale pozná český česnek, který je čerstvý?

Foto: Pixmac

Levný česnek z dovozu

Nahrazení kvality kvantitou patří mezi fenomény dnešní doby. Výjimkou není ani trh s česnekem, také zde kvantita nahradila kvalitu. Český česnek totiž v posledních letech ustoupil levnému česneku z dovozu, který pochází nejčastěji z Číny, ale také ze sousedního Polska, Španělska, anebo Argentiny. Dovezený česnek, především z Asie, však není příliš valné chuti a jeho obsah zdraví prospěšných látek je velice sporný. Proto čeští spotřebitelé dávají přednost kvalitě před nízkou cenou a chtějí český česnek. Jenže to není snadné. Zcela bez nadsázky můžeme říci, že se český česnek stává pomalu vzácností. Vydávají se za něho nejen paličky v hypermarketech, ale také na farmářských trzích. A pozor, samotný český původ ještě není zárukou kvality. Mnoho prodejců totiž nabízí česnek, který je z předminulé sezóny. Také si říkáte, jak máte tedy český česnek z poslední sklizně poznat? Poradíme Vám, na co si máte dát při nákupu pozor.

Na co si dát pozor

  • První, čemu byste měli při nákupu česneku věnovat pozornost, je místo nákupu. U stánku asijského prodejce koupíte český česnek jen stěží. Jinak tomu bude u domácích pěstitelů, kde máte velkou šanci.

  • Co by Vás mělo dále varovat, je podezřele nízká cena. Pokud je česnek ve slevě, může se jednat o výprodej z předminulé sklizně.

  • Na trhu chtějte česnek otestovat, nechte si vyloupnout stroužek a vyzkoušejte jeho aroma.