Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Očista těla přírodními metodami

Foto: Pixmac.cz

Rozhodli jste se pustit do podzimní detoxikace a hledáte pár užitečných tipů, které vám zaručeně navrátí novou energii do každodenního stresu, odlehčí organismu a možná ho zbaví i zdravotních potíží?

Kromě spousty produktů na trhu, si můžeme pomoci k očistě sami a to babskými radami, bylinkami, ale i vhodným kořením a půstem. Všechny tyto metody jsou velmi účinné a levné. Stačí znát základní bylinky pro domácí odvary, které určitě budeme při detoxikaci potřebovat k dodržování pitného režimu a očištění různých částí těla. Bylinky nám pomůžou zbavit se zdravotních potíží, na tělo působí komplexně, léčí příčinu onemocnění, úspěšně odbourávají volné radikály a pomáhají nám odplavit z těla uvolněné toxiny.Mezi popíjením bylinných čajů je vhodné pití destilované vody, čímž podpoříte očistu.

Foto: Pixmac.cz

Rozdíl mezi půstem vodovým, kdy necháme naše tělo vyhladovět a džusovou očistou, popřípadě živou stravou spočívá v rychlosti, jakou naše tělo chceme zbavit škodlivých látek. Pokud si zvolíme metodu očisty vyhladověním a pitím pouze vody a bylinných čajů, můžeme počítat s výraznými negativními účinky, které sebou očista nese. Odměnou nám bude, že detoxikační proces je rychlý, velmi brzy se nám udělá opět dobře a zdravotní potíže, kvůli kterým jsme se rozhodli pro tak radikální očistu velmi rychle mizí.

Oproti tomu detoxikace džusová, či syrovou stravou spočívá v alkalizaci našeho organismu, je pomalejší , za to pro spoustu z nás příjemnější. Po dobu držení očisty živou stravou dodáváme tělu vysoké množství vitamínů, antioxidantů, minerálů, enzymů a dalších velmi důležitých látek pro regeneraci těla. Musíme ale zároveň počítat s tím, že požadované uzdravovací výsledky se projeví až po několika měsících. Jde tedy spíše o nový životní styl, kterému je potřeba si přivyknout. Další výhodou takovéto očisty je i výrazný úbytek na váze, takže přechod na syrovou stravu velmi ocení lidé, kteří neúspěšně bojují s nadváhou. Pokud člověka trápí chronická onemocnění, jako například chronické záněty, oslabená funkce různých orgánů v těle, trávicí a zažívací potíže, nemusí pro něj být detoxikace živou stravou vhodná a je lepší začít pozvolna detoxikací střev a trávicího traktu, protože při přechodu na živou stravu, kdy jsou střeva často velmi zanesená, tak příjem zvláště ovoce, zeleniny, semínek a oříšků může způsobit podráždění žaludku, žlučníku a silné nadýmání. V takovém případě je lepší začít očistu džusovou či bylinkovou.

Foto: Pixmac.cz

Půst je nejrychlejší očistou, pojďme se tedy podívat, co od něj můžeme očekávat. Podíváme-li se zpět, tak se dozvíme, že půst praktikují všechna velká náboženství, pouze farmaceutická medicína je k půstu trošku skeptická. Půst předepisoval již samotný Hippokratés a jiní další významní léčitelé.

Jako každá detoxikace, i půst má svá pravidla. Člověk je alkalický tvor. Kyseliny vyvolávají v těle záněty, proto by detoxikace půstem měla začít alkalickými potravinami, jako je ovoce a zelenina, tím se zahájí očistný a rehydratační proces. Pokud budeme konzumovat pouze syrové potraviny, tepelně neupravené ani nezpracované, celý proces očisty a léčby urychlíme. Syrové ovoce a zelenina má velké množství antioxidantů a cukry se spalují pomaleji, ale jsou velmi účinné a regenerují buňky mnohem rychleji. Můžete jíst ale ovoce jakkoliv upravené, pokud nezvládáte pouze syrovou stravu, jen je potřeba se vyhnout smažení. Můžete jíst např. zeleninové vývary. Půst by měl trvat od 3 - 45 dnů. Pracující lidé by měli začít 3-7denním půstem a poté půst za 2-3 týdny opakovat. Při dodržování půstu je dobré myslet na to, že čím déle půst vydržíme, tím je detoxikační účinek silnější. Při dlouhodobějších hladovkách je lepší konzultovat průběh s lékařem nebo se zkušeným léčitelem.

Jedním z nejradikálnějších půstů, je půst vodový. Není vhodný pro lidi s chronickým a degenerativním onemocněním, které mají málo energie. Držením hladovky je třeba počítat s rychlými uzdravovacími účinky, ale také s vedlejšími projevy včetně boje s neustálým hladem. Po ukončení půstu musíme dbát na velmi opatrný návrat k běžné stravě .

Při držení hladovky musíme počítat i s velkými změnami, kterými bude naše tělo procházet. Tělo se bude zbavovat všeho toxického a začne vylučovat vše co do něj nepatří.

Mezi nepříjemné projevy patří : bušení srdce, zvýšené pocení, nervozita, rýma, chřipka, drobné bolesti, zvracení, horečka, pálení žáhy, vykašlávání hlenů, pocit hladu. Pokud ale překonáte první týden, pocit hladu zmizí. Veškeré tyto potíže jsou spojené s očistou, jakmile se tělo zbaví toho, co do něj nepatří, udělá se místo pro samouzdravovací a regenerační procesy přímo v buňkách, které byli doposud zaplaveny škodlivinami a energie se vrátí velmi rychle.

Délku detoxikace hladovkou by jsme měli zvolit podle potíží, kterých se chceme zbavit.

Hladovění se dá rozdělit do několika fází

První fáze

Hladovění je velmi náročné, hlavně pro začátečníky, ale zhruba po dvou dnech ustává v případě, že držíte vodní půst. Objevují se první nepříjemné pocity jako je nervozita, nutkavý hlad, nespavost nebo únava apod. V prvních třech dnech se vyprazdňují orgány, tělo se začíná zbavovat hlenů a škodlivin. V momentě kdy člověk přestane přijímat potravu, začne organismus trávit rezervy, následkem toho dochází ke zvýšení kyselosti. V kyselém prostředí organismu se aktivují fagocyty a některé enzymy, které rozpouštějí vlastní oslabenou tkáň a cizorodé prvky v organismu, to vede k normalizaci mikroflóry organismu. Nastává acidózní krize, vytěsňují se veškeré chronické nemoci, které se mohli normálně rozvíjet v hnilobném prostředí organismu. V momentě kdy nemoc ztratí podmínky pro svůj chronický stav, mění se v akutní a poté mizí. To se projevuje například náhlým onemocněním, jako je chřipka, akutní výsev ekzému apod. V první acidózní krizi jsou projevy chronických chorob nejsilnější. Acidózní krize nastává po 2-3 dnech hladovění a končí mezi 6. - 10.tým dnem hladovění.

Tělo se v této fázi zbavuje nejrůznějších látek, které ovlivňují žlázy s vnitřní sekrecí, likvidují se patologické mikroorganismy. Prostřednictvím kůže, moči a střeva se vylučují přebytky sodíku a odchází přebytečná voda. Aktivuje se imunitní systém a tělo ztrácí na váze 2 - 4 kilogramy.

Obranné reakce organismu se začínají projevovat až po první acidózní krizi.

Organismus, který si neprojde touto první acidózní krizí, nemůže počítat s vyléčením chronických onemocnění a zvýšení obranyschopnosti organismu.

Druhá fáze

Během 3. -5. dne pocit hladu klesá, a pocity žízně se zvětšují. Můžete po ránu pociťovat bolesti a točení hlavy, pocity na zvracení a pocity slabosti. Od těchto potíží vám pomůže procházka na čerstvém vzduchu nebo vypití zásaditých minerálních vod.Objevuje se povlak na jazyku, zápach acetonu z úst, bledost pokožky. Tyto projevy se začínají uklidňovat mezi 5.-10.tým dnem a postupně se přechází do fáze třetí.

Od 3. dne dochází k vylučování staré žluče a očištění jater. Obnovují se tkáně žaludku a střeva.

Třetí fáze

Tato fáze začíná silným hladověním a očištěním jazyka. Je velmi individuální. Začíná mezi 6. - 10. dnem hladovění a končí 40. - 70. tým dnem. Délka třetí fáze závisí na zásobách tuku, čím je zásoba větší, tím je třetí fáze delší. V této fázi dochází ke zlepšení psychického i fyzického stavu, zlepšují se různé příznaky nemocí, zápach acetonu z úst mizí, lepší se barva pleti atd.

Mezi 7. -14. dnem půstu dochází k regeneraci epitelových tkání a obnově jaterních buněk. Normalizuje se činnost srdce a cév. Dochází k odstranění některých jizev, nádorů a polypů. Čistící proces pokračuje a všechny nečistoty jsou odstraněny.

Od 14. - 21. dne se obnovují buňky jater a ledvin, zároveň buňky s vnitřní sekrecí. Vylučují se žlučové a ledvinové kameny, rozkládají se usazeniny solí, stlačené hleny a nádory, obnovují se pojivové tkáně a kůže, částečně se čistí i kostní tkáň.

Od 21.-28. dne se začínají likvidovat různá nádorová onemocnění a infekce různého původu. Rozkládá se hlen v čelních a jiných tělních dutinách.

Důležité je vědět, že pro léčebné účely, pro mentální i duchovní stránku se používají tři fáze hladovění, tedy do pocitu obrovského hladu a do vyčištění jazyka, ale fáze, kdy dochází k vyčerpání je zakázaná!!!

Fáze obnovy

Po ukončení půstu platí, že jak dlouho jsme hladověli, tak dlouho by měl trvat návrat k normální stravě. Pokud by jsme to zanedbali, mohlo by dojít ke zmaření předchozího léčebného hladovění, případně i k poškození organismu. Pokud hladovění trvalo 2-3 dny, většinou není problém s návratem k původní stravě a je možné jíst stravu, kterou jsme jedli před začátkem půstu.

Foto: Pixmac.cz

Pokud hladovka trvala 6-10 dní, musíme začít tekutou stravou ve formě čerstvých ovocných šťáv, vývarů z bylin s medem. Poté postupně přejít na čerstvou rostlinnou stravu, ovoce, příp. dušené ovoce na vodě. Kritériem na přechod na normální stravu je vyčištění jazyka, které můžeme podpořit rozžvýkáním suché chlebové kůrky potřené s česnekem a poté vyplivnout.

Jestliže hladovění trvalo déle, řiďte se doporučením svého léčitele nebo lékaře.

Při očistě organismu je velmi důležité dbát na pitný režim. Detoxikaci můžeme podpořit bylinnými čaji a vodou.. Pijete-li při detoxikaci různé šťávy, nedržíte půst, ale očistnou dietu.

Michaela Baumanová



Čtěte na Medicínu:

Co a kolik toho vypít?

Babské rady na imunitu