Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Na jaké škodliviny v pitné vodě si dát pozor?

Většina lidí žije v domnění, že škodlivé látky v pitné vodě dokáže rozeznat pouhým pohledem či podle čichu. Opak je však pravdou. Bohužel existují i takové nečistoty a škodliviny, které jen tak sami nezjistíte. Jaké škodliviny to jsou, jak je zjistit a jak se s nimi vypořádat?

Photo on VisualHunt.com

Dusitany a dusičnany

Hned jako první téma je třeba rozebrat dusičnany. Proč zrovna tuto látku? Důvod je jednoduchý. Jedná se o škodlivinu, která se často využívá v hnojivech. Kvůli tomuto faktu se snadno dostane i do podzemní vody, což způsobuje problém nejen pro lidi.

Pro člověka však nejsou problém samotné dusičnany, ale až to, že se v těle promění na toxické dusitany. Ty poté v těle mohou udělat neplechu. Nejčastější reakcí je špatné dýchání.

 

Co dalšího škodí pitné vodě?

Mangan – ohrožující kvalitu pitné vody a to při vyšším množství. Pokud ve vodě naleznete mastné fleky nebo tmavé zbarvení, tak se může jednat právě o mangan. Na 100 % si však budete jisti až po otestování pitné vody od laboratorní společnosti.

Sírany - běžně se vyskytují i ve vodě, která je normálních okolností v pořádku. I proto se jedná o ošemetnou látku. Kdy si dát na sírany pozor? Jakmile se dostanou do kombinace s hořčíkem či vápníkem.

Escherichia coli - je jednou z nejčastějších bakterií ohrožujících kvalitu vody. Do vody se dostává fekálním znečištěním. Jak od lidí, tak od teplokrevných živočichů. Stačí špatně těsnící kanalizace a malér je na světě.

Photo on VisualHunt.com

 

Jediná jistota? Profesionální rozbory vody

Proč je potřeba se bakteriím v pitné vodě vyhýbat? Způsobují střevní potíže. Nejčastějším projevem je nevolnost, průjem nebo zvracení.

Pokud se chcete těmto zdravotním trablům vyhnout, nečekejte a zkontrolujte si pitnou vodu pomocí laboratorního rozboru. Jedině tak budete mít jistotu, že je vaše pitná voda opravdu nezávadná. Při zjištění případných problémů získáte i tipy a doporučení, jak se s nimi vypořádat.