Jak na bércové vředy
Kdo má zkušenosti s bércovými vředy, ten ví, o jak bolestivé a urputné onemocnění jde. Léčba je zdlouhavá a ne vždy stoprocentní. Naštěstí nejhorších scénářů v podobě amputací končetiny je díky moderní léčbě čím dál méně.
Jak vředy vznikají
Bércový vřed je jako špička ledovce – upozorňuje na skrytý problém, většinou v cévním systému. Vředy jsou důsledkem žilní nedostatečnosti, kdy se zpravidla v oblasti kotníku městná krev a tekutina z ní se dostává do podkoží. Tak se rozvíjí otok, který komplikuje zásobování pokožky nezbytnými látkami. Potom už ke vzniku vředu stačí jenom malá oděrka nebo infekce kůže. K vředům přispívá i dlouhé sezení, nadváha, kouření, ale i hormonální antikoncepce.
Vředy nebývají dědičné, ale dědí se dispozice k nim: zejména dispozice k poruchám fungování žilního systému, například křečovým žilám, spolu s návykem nezdravého životního stylu. Pro úspěšnou léčbu je potřeba přijít na příčinu vředů. V některých případech však ani nalezení příčiny nestačí – to platí například u diabetiků. Ti mají kvůli svému onemocnění obecně vyšší sklon k poškození kůže a zhoršenému hojení jakýchkoliv ran. Zvýšená hladina cukru v krvi totiž způsobuje zbytnění cévních stěn, které tak hůře přenášejí kyslík a živiny. Dalším důvodem je snížená imunita diabetiků.
Defekty kůže řešte hned
Nejen u osob s cukrovkou platí, že veškeré poškození kůže je třeba začít řešit co nejdříve. Abyste předešli riziku vzniku vředu, každou ránu co nejdříve pečlivě ošetřete. Pomocníkem vám bude švýcarský přípravek ActiMaris gel na hojení, který se prodává v praktické malé tubě. Můžete ho tak mít u sebe neustále i na cestách.
Miroslava 73 (Lovosice) BÉRCOVÉ VŘEDY
Produkty jsem používala pro svého manžela, který trpí cukrovkou, tudíž hojení ran je u něj velmi složitý proces. Nejčastější otevřené rány jsou na dolních končetinách. Každý den ráno jsem ošetřila jeho nohu, je to rána, která je na jeho noze zhruba 3 roky a tak jsem nečekali zázraky. Velmi nás překvapilo, že po týdny již byla vidět změna a to bylo skvělé znamení. Po 4 týdnech je rána minimální.
Vlhkost ráně prospívá
ActiMaris je vyroben z čisté mořské vody, aktivního kyslíku a zásadité vody. Byl stvořen přesně v duchu moderního přístupu spočívajícího ve vlhkém ošetřování ran. Aby se rána rychleji a lépe zahojila, je třeba ji neustále udržovat vlhkou. Mořská voda navíc ráně doplní potřebné minerály, například vápník, hořčík, zinek nebo selen. Aktivní kyslík dodá ráně potřebnou energii. Díky ionizované vodě dokážou léčivé látky proniknout hlouběji do tkáně než většina jiné přípravky na hojení.
Gel je vhodné kombinovat s ActiMaris roztokem. Ten se vyrábí buď jako ActiMaris Sensitiv pro čisté rány bez zánětu, anebo ActiMaris Forte pro hnisavé a nelepšící se rány. Forte je obsahuje 5x více kyslíku a 3x více mořské soli než ActiMaris Sensitiv. Rychle a důkladně zničí v ráně bakterie a viry a nastartuje proces hojení.
Jak podpořit úspěšnou léčbu
Přípravku nanášejte tak akorát. Použijete-li ho moc, okolní kůže se bude macerovat a bude podrážděná. V případě nedostatečné aplikace zase nezajistíte ráně dostatečně vlhké prostředí. S tím souvisí i omyl některých pacientů, že voda není na vředy vhodná. Není to pravda, hygiena je důležitým předpokladem pro úspěšnou léčbu, stejně jako pohyb. Bércové vředy se neléčí klidem na lůžku.
Noční můrou asi všech diabetiků je diabetická noha a hrozící amputace končetiny. Dobrou zprávou je, že přestože počet diabetiků i osob trpících bércovými vředy neustále stoupá, počet amputací klesá.