Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Houbami nejen proti rakovině: Maitake

Zázračná houba, která je prevencí i lékemMaitake, beraní hlava, lesní slepice či kumotake. Tento zázrak přírody má ve světě mnoho jmen. Více, než jmen, má však účinků. Tato úžasná, nenápadná houba, která parazituje na kmenech dubů, posiluje imunitu, zlepšuje obranyschopnost proti virům a dokonce pomáhá při léčbě onemocnění, jako je diabetes, osteoporóza nebo rakovina. Čím je natolik výjimečná? Pojďme se na ni podívat zblízka.

V překladu z japonštiny je Maitake vlastně tančící houba. Možná by vás napadlo, že díky jejím účinkům nám bude opět nejen do zpěvu, ale dokonce do tance. Pravdou ale je, že japonská legenda praví, že když ji sběrači našli, tančili radostí. A není divu. Tato medicinální houba je totiž v lesích velmi vzácně k nalezení. Pěstovat se začala až od osmdesátých let. V současné době jsou intenzivně zkoumány její účinky na cukrovku, nádorová onemocnění nebo virové infekce. Je také velmi oblíbená pro své aroma, díky kterému osloví především milovníky houbových pokrmů.

Na první pohled nenápadná, uvnitř téměř zázračná

Blahodárné složení

Maitake, se také česky nazývá trsnatec lupenitý, a už po staletí je v Asii velmi vážená. Obsahuje mnoho medicinálních látek. Z nich asi nejpozoruhodnější je její vysoký obsah ergosterolu, což je předstupeň vitamínu D. Dále také vitamíny B2 a B5, které pomáhají metabolickým funkcím. Je také bohatá na minerální látky jako draslík, vápník, železo a hořčík. Další velmi důležitou složkou jsou polysacharidy, především pak 1,3 (Grifolan) a 1,6 D betaglukany, které působí protivirově, imunostimulačně a dokonce protinádorově. Mimo již zmiňovaného výčtu účinných vitamínů a látek obsahuje tančící houba také kyselinu grifolovou, esenciální aminokyseliny a enzym gryfolisin.

Účinky při rakovině

Mnoho studií přináší výsledky, které dokládají pozitivní vliv Maitake při léčbě rakoviny. Například u pacientů trpících rakovinou prsů, jater či plic. Důležitý je v tomto případě právě podíl D frakce v Maitake a také mitomycin.

Tato medicinální houba také zmírňuje nežádoucí účinky radioterapie nebo chemoterapie, a to například zvracení, nevolnost či ztrátu vlasů.

Mnoho pokusů bylo prováděno přímo na buněčných kulturách rakovinných buněk. U ledvinných rakovinných buněk došlo dokonce ke smrti rakovinných buněk již do 24 hodin, což je naprosto ohromné. Na stránkách mycomedica.cz si můžete přečíst článek o léčbě rakoviny prsu pomocí těchto hub.

Maitake - Trsanec lupenitýMaitake a diabetes

Nejprve bychom si měli ujasnit, v čem vlastně léčba diabetu spočívá. Především ve snaze snížit hladinu cukru v krvi a k tomu se nachází několik způsobů. Jednak všem známé diety a potom také farmaka nebo podávání inzulínu.

Maitake ale také snižuje glykémii, což bylo prokázáno různými studii. Tato medicinální houba totiž tlumí aktivitu alfa glukosidázy a alfa amylázy a také snižuje koncentraci glykovaného hemoglobinu. Ochraňuje zároveň i slinivku, tím pádem nedochází k destrukci buněk, jež produkují inzulín. Navíc zvyšuje citlivost tkání na inzulín.

Jak posiluje imunitu?

Vliv této houby na imunitní systém je opravdu silný. Látky v ní obsažené dokáží stimulovat především vrozenou část imunity. Stimuluje ale i adaptivní složku imunity. Tím dochází k aktivaci imunitních buněk a zvyšuje se produkce cytokinů, fagocytární aktivita a podobně. Toto je potvrzeno zvláště při studiích, která se zabývají protirakovinnými účinky houby Maitake.

Některé studie dokonce prokázaly, že se snižuje produkce IgE protilátek, které jsou spjaté s alergiemi. Tančící houba dovede napomoci i tlumení imunitní odpovědi, díky IL-10. To je velmi potřebné například u autoimunitních nemocí, jako jsou zánětlivá střevní onemocnění.

Maitake se podílí také na snižování krevního tlaku a cholesterolu. Působí jako antioxidant a velmi prospívá také našim játrům.

Mycomedica - MaitakeMycomedica

Léčba pomocí medicinálních hub je výhodná hlavně proto, že nezatěžuje organismus tolik, jako běžné léky. Je to hlavně tím, že se jedná o přírodní produkt. Navíc jsou skvělou prevencí proti nespočtu různých onemocnění a udržují nás v harmonii nejen na těle, ale také na duchu. Další výhodou je, že nebyly zaznamenány žádné vážnější vedlejší účinky, a tak se nemusíme obávat jako u mnohých léčiv, která jsou založena na chemii. Více o medicinálních houbách a jejich účincích se dozvíte na stránkách www.mycomedica.cz, kde je můžete zároveň i zakoupit v e-shopu.

MycoMedicaČtěte na Medicínu:

Co a kolik toho vypít?

Česnek medvědí je velmi nedoceněnou bylinou

Babské rady na pálení žáhy

Babské rady na imunitu

Čerstvé šťávy prospívají našemu zdraví

Chlorella, znáte její účinky na zdraví?