Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Kolik inkontinenčních pomůcek hradí pojišťovna

Postihne-li vás nežádoucí únik moči, s největší pravděpodobností se dříve či později ocitnete v ordinaci lékaře. Prvotní šok, proč zrovna vám se to přihodilo, vystřídá realita, která vás donutí přistoupit k okamžitému řešení.

Než zahájíte vhodnou léčbu vaší inkontinence, bude třeba se chránit za pomoci inkontinenčních pomůcek proti nežádoucímu úniku moči na veřejnosti. Pro postižené je totiž úplně nejhorší představa, „že se to někdo dozví“.

Snadno dostupná pomoc

Dnešní inkontinenční pomůcky jsou neskutečně propracované do posledního detailu a navíc bez problémů dostupné. Můžete si je pořídit naprosto pohodlně přes eshop. Dorazí vám vybraný výrobek v černé fólii, která zaručuje maximální diskrétnost. Díky tomu se nikdo nemusí dozvědět (pokud nebudete chtít) o vašem zdravotním problému.

Zapomeňme, jak to bylo dříve

Moderní inkontinenční pomůcka se přizpůsobí vašemu tělu. Pouze si zvolíte typ pomůcky, který vám bude vyhovovat. Na trhu je nepřeberné množství vložek, plen i plenkových kalhotek. Zde samozřejmě také záleží na míře vaší inkontinence. Při lehkém úniku moči vám postačí vložky, kdežto při těžkém stupni inkontinence bude zapotřebí plenkových kalhotek. Často jsou pomůcky rozděleny pro konkrétní pohlaví, aby se maximálně přizpůsobily potřebám konkrétní osoby. Velmi důležitým parametrem všech pomůcek je uváděná savost produktu. Jedná se o maximální absorpci výrobku.

Úhrada pojišťovnou

Ačkoliv jsou pomůcky běžně a snadno dostupné, je nesmírně důležité navštívit specialistu. A to z toho důvodu, že jedině lékař dokáže zjistit příčiny vaší inkontinence a zahájit správnou léčbu. Pokud se bez inkontinenčních pomůcek neobejdete, zajímejte se o možnost předepsání pomůcky tzv. na poukaz. Úhrada proběhne z vašeho zdravotního pojištění, a tím výrazně snížíte náklady na pořízení inkontinenčních pomůcek.

Naučte se vyznat se v tom

Lékař předepisuje inkontinenční pomůcky dle zjištěných skutečností o zdravotním stavu. Musí při tom přihlédnout ke stupni vaší inkontinence, a tedy savosti produktu, kterou budete potřebovat. Lékař může pomůcku předepsat na jeden, dva až tři měsíce maximálně. Nárok pacienta vzniká na jeden vybraný produkt a není možné výrobky kombinovat. To znamená, že pokud například v noci používáte kalhotky, ale přes den si vystačíte s vložkami, budete si muset vybrat, kterou z pomůcek chcete po lékaři předepsat. Každá inkontinenční pomůcka, kterou hradí pojišťovna, má tzv. kód VZP. Tento kód lékař předepisuje na poukaz. Z preskripční karty výrobce daného výrobku je možné si zjistit, zda je výrobek plně hrazený pojišťovnou nebo se na něho vztahuje nějaký doplatek.

Pokud je pro vás jakýkoliv doplatek nevyhovující, může lékař vybrat výrobek alternativní, u kterého doplatek není. Kvalita náhradního výrobku by měla být stejná nebo lepší než původně vybraného výrobku. Kvalitou je zde myšlena především zmiňovaná savost, která je u produktu zásadní.

Není to snadné, ale je to jednodušší

Inkontinenční pomůcky únik moči neodbourají. Bez jejich použití by však byla inkontinence po všech stránkách mnohem náročnější. Současné výrobky se přizpůsobí jedinci natolik, že je dokonce možné na svůj problém alespoň na chvíli zapomenout. A to na nich mnozí velmi oceňují.