Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Z mého rodiče je ležák

Dokonce je může zdraví potrápit natolik, že se z nich stanou ležící pacienti. A kdo se o ně postará, pokud již jejich protějšek nežije nebo není schopný se o toho druhého postarat? Jste to vy.

Usnadněte si to

Máte svoji práci, svoji rodinu, dům, svoje starosti. Jenže teď k tomu všemu budete muset přidat ještě péči o svého milujícího rodiče. Ke svému nákupu v obchodě si přidejte ještě seznam požadavků od maminky nebo tatínka. Čeká vás asistování při hygieně, protože co je pro zdravé automatické a jednoduché, to je pro nemohoucí velká překážka. Dopravit špatně chodícího rodiče do koupelny bude oříšek. Bez chodítka pro seniory nebo invalidního vozíku se neobejdete. Přivrtejte na zdi různá madla, vstávání z toalety mu usnadněte vyvýšením mísy nástavcem WC. Do koupelny si pořiďte sedačky do vany nebo stoličky do sprchy. To vše jsou opravdu velcí pomocníci, které oceníte nejen vy, ale i vaše maminka nebo tatínek.

Když síly docházejí

Není příjemné „být někomu zátěží“. Vaše rodiče to jistě trápí. Možná se sami před časem starali o své rodiče a vědí, co všechno to obnáší. Buďte proto hodně trpěliví. Nemoc, bolest, čtyři uzavřené stěny, to vše působí na člověka hodně negativně a celková podrážděnost, nevrlost nebo až zloba se může dostavit kdykoliv.

Problém, o kterém se nemluví

Další neduh stárnutí může být pomočování. Je docela dobře možné, že je vám problém utajován, ale vy víte své. Moč na oblečení nebo v lůžku je cítit velmi intenzivně. Přistupujte k problému opravdu velmi citlivě. Nechte si poradit u odborníků, jak postupovat. Zajděte třeba za ošetřujícím lékařem vašeho rodiče. Na trhu existuje nepřeberné množství inkontinenčních pomůcek, které vašemu rodiči zajistí důstojné stáří a komfort.

Opuštěnost a samota

Stěžuje si váš rodič, že je doma pořád sám a vy přitom nevíte, kam dříve skočit? Pošlete mu na návštěvu svoje děti nebo mu domluvte nějakou návštěvu. Kamaráda z dřívější doby, bývalou kolegyni nebo třeba sousedku.

Láska k rodičům

Nezapomeňte také za svojí maminkou nebo tatínkem občas přijít na návštěvu. Jen tak. Prostě si udělejte čas, sedněte a povídejte si. V těchto chvílích zjistíte hodně věcí, které je trápí. Pro ně se může jednat o nepřekonatelný problém, pro vás o maličkost. A věřte, že splnit přání bezradných rodičů je to nejvíc, co můžete udělat. Udělejte jim radost.