Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Stres a hubnutí

Stres a hubnutí nejde dohromady Foto: Isifa

Také už jste zažili situaci, ve které cvičíte jako šílené, jíte zdravě a kýžený výsledek se ne a ne dostavit? Ač se snažíte sebevíc, jednoduše nezhubnete. Jste totiž ve stresu. Sami vědci uvádějí, že by člověk neměl začínat s hubnutí ve stresové situaci. Pokud se snažíte zhubnout a nejste v psychické pohodě, rozhodně nečekejte, že se vám to podaří. Pokud jste nervózní a neustále vystavení stresorů, uvolňuje se vám v těle hormon ze skupiny glukokortikoidů, který je uvolňován z kůry nadledvin. Jedná se o kortizol. Kortizol zvyšuje pohotovost organismu při zátěžových situacích.

Účinky kortizolu:

- metabolismus lipidů – podporuje ukládání tuků

- metabolismus bílkovin- kvůli kortizolu se nám rozpadají proteiny především ve svalové tkáni, a poté se ne zrovna lehko obnovují, proto nám vznikají strie

- stimuluje glukoneogenezi - v játrech a ledvinách (zde především při hladovění) se syntetizuje glukóza z necukerných zdrojů (aminokyseliny atd. …)

Pokud se tedy dostaneme do stresové situace a do těla se nám vyplaví tento hormon, koledujeme si o zvýšené ukládání tuků, tvorbu strií a vyšší potřebu cukru. Snažte se tedy proto se těmto situacím vyvarovat. V životě je spousta faktorů, které na vás působí, ale bohužel je ovlivnit nemůžete. Pokud se však najdou faktory takové, které ovlivnit můžete, jen směle do toho. Zkuste tedy ovlivnit i stres. Existuje pár bodů, kterými se můžete řídit.

Faktory ovlivňující stres:

- spánkem – pokuste se mít pevně nastavený spánkový režim, choďte spát pokud možno každý den ve stejný čas

- jídlem – ačkoliv stresové situace vyloženě vyžadují, abyste se nadopovali něčím sladkým, nedělejte to ve větší míře, než je potřebné

- pohybem – o vhodnosti fyzické aktivity byly popsány již stohy papírů, prostě se hýbejte a to jakkoliv

- psychickou pohodou- pro tento případ platí rčení: “Lehce se to řekne, těžce se to udělá.“ Přestože je občas těžké zůstat v klidu, pokud máte stresující práci nebo domácnost, pokuste se o to. Vždyť to přeci děláte pro sebe.

Pokud chcete hubnout, začněte s čistým štítem. Připravte se na to tak, aby vás neovlivňovaly jiné faktory než ty, které jsou potřeba. Zdravé jídlo, pohyb a hlavně – žádný stres! To je cesta k tomu, aby se hubnutí stalo úspěšným.