Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jak si nezkazit léto a vyvarovat se angíně?

Angína, letní chřipka a vůbec jakékoliv nachlazení v létě je nepříjemná věc. Venku je horko, sluníčko svítí, všichni jsou venku a vy musíte ležet pod peřinou, pokud jedna stačí. Přitom stačí dodržet pár jednoduchých pravidel.

Pozor na ledové osvěžení
Ano, zmrzlina i ledové drinky k létu zkrátka patří, nicméně by se to s nimi nemělo přehánět. Teplotní šok je v tomto případě velká zátěž a stačí lehce oslabená imunita a zánět mandlí se rozjede, ani nevíme jak. Pak už stačí jen mít na těle déle mokré plavky, nebo se zpocení ochladit klimatizací, a problém je na světě.

Klimatizace umí být zákeřná
Umíte si život bez ní ještě vůbec představit? Stává se stále běžnější součástí našich životů. Máme ji v práci, v dopravních prostředcích, i v obchodech, někteří i ve svých domovech. Co dělat pro to, aby nám pomohla a neuškodila? Mělo by se dodržet několik zásad:

  • Teplotní rozdíl mezi venkovním a ochlazeným vzduchem by nikdy neměl být v rozmezí více než 5-6 oC. V opačném případě nám klimatizace snižuje imunitu.
  • Nikdy bychom se neměli ochlazovanému vzduchu vystavovat přímo, vždy by měl směřovat do prostoru. Přímý kontakt může způsobit zatuhnutí a přidružené problémy pohybového aparátu.
  • Je důležité klimatizační jednotku udržovat v čistotě, hromadí se v ní bakterie, kterým vlhký vzduch uvnitř vyhovuje, a které se uvolňují spolu s ochlazeným vzduchem.

Když už to nevychytáme…

Pomůže udržovat se v teple, pastilky, nebo babská rada v podobě slané vody proti bolesti v krku, teplý (ne horký) čaj s medem a citronem a dostatek spánku. Na létě je skvělé ta nesmírná dostupnost a bohatá nabídka čerstvého ovoce všude kolem. Konzumujte ho, jak jen můžete. Co takhle oblíbené smoothie, nebo studená melounová polévka?