Jak být po dobrání antibiotik co nejdříve v kondici?
Když už musíme sáhnout po antibiotikách. Měli bychom se snažit, aby nám jejich působení opravdu pouze pomohlo. Měli bychom omezit jejich negativní vliv na naše tělo.
Antibiotika sice ničí bakterie, které způsobují v těle infekci, nicméně hubí i bakterie, které jsou tělu vlastní a prospěšné. Jde o bakterie, které tvoří naši přirozenou mikroflóru. Porušení střevní mikroflóry se často projevuje zažívacími potížemi, jako jsou průjmy, nadýmání, bolesti břicha nebo zácpa. Tyto potíže obvykle nelze přehlédnout, trápí nás nejen během léčby, ale i po skončení. Nehledě na narušenou funkci imunitního systému.
Střevní mikroflóra je velmi aktivní a výrazně ovlivňuje zdraví každého jedince. Střevní trakt člověka je osídlen bezmála 400 druhy mikroorganismů, přičemž u zdravého člověka převažují takzvané probiotické kmeny, jako jsou laktobacily a bifidobakterie. Jsou odpovědné za optimální vstřebávání živin (vitaminů a minerálních látek) ze střev a také podporují správnou funkci imunitního systému.
V průběhu léčby antibiotiky a také po léčbě je tedy vhodné doplnit oslabenou střevní mikroflóru přátelskými kmeny, laktobacily a bifidobakteriemi a předejít tak možným potížím.
Abyste byli v kondici co nejdříve po skončení léčby, je doporučeno užívat probiotika vždy v rozmezí 6-8 hodin po užití antibiotik aby se co možná nejvíce neporušených kmenů dostalo do střev, kde se pak dále mohou množit a plnit své funkce.