Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Nedostatek železa způsobuje únavu a malátnost

Foto: Pixmac

Cítíte se často unavení? Točí se vám často hlava? Cítíte se malátní a bez energie?

Všechny tyto otázky vedou k té nejdůležitější - byli už jste na krevních testech? Je totiž možné, že vašemu organismu schází železo. Tyto příznaky jsou typické pro anémii neboli chudokrevnost. Nedostatek železa je jedním z velmi častých příčin vzniku anémie. Pojďme si upřesnit, že anémie není jen jedna, nýbrž je více druhů. Anémie z nedostatku železa se nazývá sideropenická anémie. O tomto druhu anémie hovoříme v případě, že je v organizmu absolutní nebo relativní nedostatek železa. Železo je součástí krevního barviva, hemoglobinu, který je obsažen v erytrocytech.

Co se týče příčin anémie, je jich hned několik. Může jít o nedostatečný přísun železa v potravě či ztráta krve. Fyziologicky je ztráta krve přirozená pro ženy v období menstruace, proto by ženy v tomto období měli jíst více potravin bohatých na železo. Do jídelníčku tak můžeme zařadit ovoce, ořechy, obiloviny a luštěniny. Velmi důležitým zdrojem železa je také červené maso. Větší krevní ztráty nemusí být vždy spojené pouze s gynekologickými ztrátami.  Může jít také o ztrátu krve urogenitálním traktem. V tomto případě jde o krvácení do močových cest. Další cestou ztráty krve je ztráta zažívacím traktem.  Zde se může jednat o vředové choroby nebo o střevní záněty. Nízká hladina železa je pro tyto onemocnění typická. Nedostatek železa je spojen s poklesem hladiny hemoglobinu, což je spojeno s úbytkem červených krvinek. Mezi hlavní příznaky patří dušnost, bledost a únava. Kromě nich můžete pociťovat také závratě a neschopnost soustředit se. Jednou z možností, jak se anémii vyhnout, je prevence.

Prevencí se rozumí jediné - vhodně se stravujte a jezte potraviny s vysokým obsahem železa. Dvaatřicetiletá sekretářka Hana žila ve stálém shonu a stresu. Častokrát se stalo, že se za celý den nestihla najíst. Když přišla domů, vzala za vděk buď sušenkami, nebo polotovarem z konzervy. Problém byl, že Hana nikdy nejedla v klidu. Myslela si, že když nebude u svého pracovního stolu zrovna ve chvíli, kdy jí zavolá šéf, tak jí vyhodí. Pokud se rozhodla využít pauzy na oběd, nikdy na něj nešla. Raději vyšla před budovu a vykouřila pár cigaret, které ji uklidnily. Často se tak stalo, že si Hana ani nevšimla, že má vlastně hlad. Po pár měsících tohoto stylu života se začala cítit unaveně. Problém jí dělaly i schody vedoucí do kanceláře. Protože moc nespala, přičítala tyto příznaky nedostatku spánku. Jednou jí kolegyně řekla, že se jí nezdá, jak teď Hana vypadá. Hlavně ji vyděsilo, že je celá bledá a malátná. Zeptala se jí, zda nemá nějaký problém, ale Hanka jí odpověděla, že jí nic není. Když už se stalo, že v práci usnula, řekla si, že je něco špatně. Místo toho, aby šla k doktorovi, rozhodla se, že své příznaky popíše internetovému vyhledávači. Jako první odkaz na stránce narazila na článek o anémii. Všechno na ní sedělo, byla z toho tedy trochu nervózní. Mezi příznaky našla i jeden z těch nejčastějších, které se u anémie vyskytují. Přečetla si, že zdraví jedinci mají spojivky rudé, zatímco lidé, trpící chudokrevností je mají pobledlé. Po příchodu domů zjistila, že je to i její problém. Neotálela ani chvíli a objednala se k doktorovi. Ten jí pouze potvrdil to, co Hanka tušila. Měla anémii. Od lékaře sice dostala recept na medikamenty, ale věděla, že jen ty ji nespasí. Rozhodla se, že trochu pozmění své stravovací návyky, aby tomu mohla příště předejít. Ještě ten den šla v době obědové pauzy místo na cigaretu na oběd. Nemusím asi zdůrazňovat, že si dala pořádný kus stejku.



Čtěte na Medicínu:

Lněný olej a jeho účinky na naše zdraví

Alergie na chlad skutečně existuje

Červené víno a zdraví

Druhy stresu, které na nás působí