Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Poznáte rozdíl mezi žaludečními vředy a vředu na dvanácterníku?

 

Vředy se mohou projevovat různě

Nejčastějšími znaky, kterými se projevují žaludeční vředy, jsou nechutenství, plynatost a zejména pak bolest břicha. Ta se dostavuje po jídle, zhruba do 2 hodin. Oproti tomu vřed dvanácterníku se projevuje bolestmi před jídlem. Velmi často se náhlá bolest objeví v noci a jakmile se člověk nají, pomalu začne ustupovat. U žaludečních vředů i vředů dvanácterníku se jedná o poškození sliznice, jehož vlivem dochází k jejímu zánětu. Zánět sliznice žaludku a dvanácterníku se může projevovat různými způsoby a jsou s ním spojené méně vážné, ale i závažnější komplikace. Pokud se nepříjemnosti objevují pravidelně, doporučujeme navštívit lékaře a podstoupit odborné vyšetření.

 

Pozor na stres a špatnou životosprávu

Ačkoliv jsou žaludeční vředy známější, ty dvanácterníkové jsou až 4× častější. Navíc také častěji krvácejí, což je jedna z vážnějších komplikací tohoto onemocnění, při které je nutné okamžitě navštívit lékaře či pohotovost. Velmi častou příčinou vředů je špatná životospráva, tedy nadměrná konzumace tučných, příliš kořeněných a těžkých jídel, alkoholu či kofeinových nápojů. Vyvarovat byste se měli také přemíře kyselých jídel a nápojů a pozor si dejte rovněž na nedostatek spánku a zejména přemíru stresu. Sklony k tvorbě vředů mohou být bohužel také dědičné, v takovém případě se pak jedinci potýkají s chronickými vředy, které se pravidelně vrací. Velmi často jsou jak žaludeční, tak dvanácterníkové vředy způsobené infekcí bakterií Helicobacter pylori. Její výskyt byl prokázán u 80 % žaludečních vředů a až u 90 % těch dvanácterníkových.

 

Vředy vyžadují komplexní léčbu

U vředů je ze všeho nejdůležitější včasná diagnostika. Pacienti s podezřením na výskyt žaludečních nebo dvanácterníkových vředů podstupují nejčastěji gastroskopické vyšetření. Při něm je do oblasti žaludku zavedena endoskopická hadice, s jejíž pomocí lékař tuto oblast prozkoumá. Vyšetření pomáhá odhalit nejen to, zda se opravdu jedná o vředy, ale může pomoci také s odhalením dalších komplikací. Běžně je při gastroskopii také odebírána část tkáně, která se dále vyšetřuje, a v případě podezření na infekci bakterií Helicobacter pylori se může provést také laboratorní vyšetření krve. Jelikož mohou vředy krvácet či prasknout a způsobit tak velmi vážné zdravotní problémy, při výskytu výrazné bolesti v oblasti žaludku, a zejména v případě, že se často vrací, neotálejte s vyšetřením.


Jaká léčba je nejúčinnější?

Žaludeční nebo dvanácterníkový vřed se může léčit hned několika způsoby. Lékař může pacientovi předepsat léky na snížení tvorby kyseliny chlorovodíkové, důležitá je ale také změna stravování. Vhodnou dietou docílíte zdravého prostředí v žaludku a jeho okolí, ve kterém nemají bakterie ani záněty šanci. Zdravá strava je navíc také nejúčinnější prevencí. Jako prevence či při výskytu potíží jsou velmi účinné i čaje a vývary zejména z jilmu, ibišku, heřmánku, tužebníku či měsíčku. V poslední době je velmi oblíbená také chioská masticha. Masticha je navíc velmi účinná i při boji s infekcí bakterií Helicobacter pylori a pomáhá rovněž pacientům s Crohnovou chorobou. Tato léčivá pryskyčice stromu řečíku lentišku se těší velké oblibě i pro své zklidňující účinky při pálení žáhy, v žaludku nastoluje zdravé prostředí a pomáhá mu správně fungovat.