Lněný olej a jeho účinky na naše zdraví
Len známe především jako hospodářskou plodinu, která se používá k výrobě plátna. Pokud jde o konzumaci této rostliny, v pekárenském průmyslu se její část, konkrétně lněné semínko, přidává do celozrnného pečiva, neboť je zdrojem omega 3 a 6 nenasycených kyselin a dalších zdraví prospěšných látek. Lněný olej účinky těchto látek umocňuje.
Len a lněné semínko
Len setý je jednoletá rostlina, která se primárně pěstuje pro lněné vlákno, ze kterého se vyrábí plátno. Další využitelnou částí rostliny jsou lněná semena, která jsou bohatým zdrojem omega 3 a 6 nenasycených kyselin, enzymů, vitamínu E a provitamínu A, a proto se přidávají do celozrnného pečiva a produktů zdravé výživy. Z lněného semínka připravuje odvar nebo kaše, obojí pomáhá v boji se zažívacími obtížemi, především se zácpou.
Lněný olej účinky – vnitřní a zevní použití
Ještě silnější účinky než odvar nebo kaše má lněný olej. Jeho pravidelná konzumace (stačí 1 polévková lžíce denně nejlépe ráno nalačno) nejenže příznivě upravuje zažívání, ale také snižuje hladinu cholesterolu (což je dáno právě jeho vysokým obsahem omega 3 a 6 nenasycených kyselin), snižuje krevní tlak a pomáhá tak předcházet vzniku srdečních chorob. Nejnovější výzkumy dále prokázaly schopnost lněného oleje předcházet cukrovce a rakovinovému bujení. Kromě toho pomáhá redukovat projevy alergie a astmatu. Zevní použití lněného oleje pomáhá léčit bércové vředy. Dále je olej vhodný k ošetření atopické a problematické pokožky. Je balzámem na ekzémy a lupénku.
Lněný olej má příznivé účinky na naše zdraví jen tehdy, když je čerstvý a vyrobený lisováním zastudena.
Nejkvalitnější olej pochází z bioprodukce, neboť nenese v sobě stopy herbicidů a insekticidů. Olej skladujeme v temnu a suchu. Nehodí se ke smažení, ani k přípravě teplých pokrmů, lněným olejem pouze dochucujeme hotové pokrmy, například kaš, saláty a nákypy.