Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Druhy stresu, které na nás působí

Druhy stresu, které na nás působí Foto: Isifa

Ačkoliv většina z nás si pojem stres zařadí spíše mezi negativní faktory života, stres může působit i pozitivně.  Podívejme se na základní dělení stresu.

Stres se dělí na distres, což představuje nadměrnou zátěž, která může danou osobu poškodit a vyvolat různé druhy onemocnění. Oproti tomu existuje také eustres, neboli pozitivní zátěž, která nás může stimulovat k vyššímu výkonu.

Stres na nás působí především působením stresorů, což jsou zatěžující a škodlivé faktory, které ho způsobují. Druhů stresorů existuje několik. Do první skupiny zařazujeme psychické faktory. Mezi ně řadíme stres způsobený například pocity bezmoci ohledně nestíhání termínů v práci nebo zátěží způsobené školou. Mezi fyzikální faktory můžeme zařadit situaci, ve které jsme neustále obklopeni hlukem, nízkou či vysokou teplotou. Dále jsou tu traumatické faktory, k nimž patří události spojené se situací, se kterou se dosud nemůžeme srovnat: úmrtí blízké osoboy, vážná choroba… Jako poslední bych jmenovala sociální faktory, což jsou osobnostní vztahy, které ovlivňují náš život. Mezi sociální faktory můžeme zařadit takové situace, jako je nevěra partnera, konflikty se členy rodiny nebo kolegy v práci.

Nesmíme zapomínat na to, že stresorů existuje celá řada. Rozhodla jsem se zařadit sem ty nejčastější. Žádný z těchto faktorů ovšem nemůžeme brát na lehkou váhu. Své o tom může vyprávět třicetiletá Andrea, která na vlastní kůži zažila, jaké to je mít konflikty v práci. S kolegyněmi tvořily sehraný tým, avšak pouze do doby, než přišla nová zaměstnankyně, říkejme jí Jana. Jana se zdála být velice milá a nekonfliktní, alespoň se tak jevila všem, jen ne Andree. Vycházela se všemi svými spolupracovníky, Andreu však nemohla od první chvíle vystát. Přestože ostatní nepozorovali na nové kolegyni nic zvláštního, pro Andreu začal teror. Jana si nacházela sebemenší záminky pro to, aby mohla svou starší a zkušenější kolegyni urazit nebo naštvat. Dělala to však potají a bez přítomnosti kohokoliv jiného. Andrea měla pocit, že se z toho zblázní. Přesně v tuto dobu začala mít potíže s bolestmi hlavy. Nebyly to jen bolesti, ale přímo migrény. Bylo jí zle a představa, že jde druhý den do práce, v ní vyvolávala panickou hrůzu. Po čase začala mít potíže se spánkem a žaludeční problémy. Situace vygradovala, když spolu musely začít pracovat na společném projektu. Veškerou práci oddřela Andrea, ale vzhledem k tomu, že Jana permanentně donášela k jejich nadřízenému klepy o tom, kterak Andrea nic nedělá a ona musí vše dělat sama, slízla smetanu pouze Jana. To už bylo na Andreu moc. Konečně se začala bránit, ale nebylo jí to nic platné. Bohužel začala s obranou pozdě. Nikdo jí nevěřil, musela tedy svou milovanou práci opustit a přenechat své místo podlé nově příchozí. Po měsících psychického teroru jí však ani ztráta zaměstnání nevadila. Nakonec všechno dopadlo dobře. Andrea si našla práci novou a spolupracuje především s muži. Migrény ustaly, s žaludkem se však léčí dosud.

Budiž její příběh ponaučením. Neberte stres na lehkou váhu.