Rakytníková šťáva
Rakytník řešetlákový je velmi typický svou kyselou a trpkou chutí. Za touto chutí však stojí mnoho účinných látek, vitamínů a stopových prvků, které pomáhají léčit všelijaké neduhy a onemocnění. Šťáva z bobulí je opravdovým elixírem pro naše zdraví. Na co působí?
Vitaminová bomba
Rakytník je opravdu polyvitaminové ovoce. Obsahuje deset důležitých vitaminů, které zároveň působí jako antioxidanty. Největší podíl zabírá vitamin C, jehož doporučená denní dávka se nachází pouze v deseti bobulích. Dalšími důležitými vitaminy jsou například A, B, F, K, P a dokonce i D, který má příznivý vliv na léčbu rakoviny a také působí jako prevence proti této zákeřné nemoci. Pravidelný přísun těchto potřebných vitaminů dodá našemu organismu přesně to, co potřebuje.
Kromě vitaminů ale obsahuje také patnáct stopových prvků, nenasycené mastné kyseliny, flavonoidy, třísloviny a další důležité látky, které docení především sportovci, senioři nebo lidé s oslabenou imunitou.
Účinky
Když jsme si řekli, co vše je v této nenápadné plodině obsaženo, měli bychom si také povědět, k čemu nám ony látky jsou vlastně prospěšné. Rakytníková šťáva je skvělým pomocníkem při různých druzích nachlazení, při chřipkách, angínách, bolestech hlavy, zánětech močových cest nebo onemocněních pohlavního ústrojí. Je velmi prospěšná při stresu a pracovní vytíženosti, a to hlavně díky velkému množství vitamínů. Dodá tak potřebnou energii například i vrcholovým sportovcům. Velmi pomáhá při dlouhodobé výkonnosti, koncentraci a psychickém vyčerpání.
Rakytník výrazně podporuje naši obranyschopnost, podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů a léčí žaludeční vředy. Pomáhá při plicních onemocněních a celkově je prospěšný pro správnou činnost plic a jater. Další skvělou vlastností této plodiny, je regulace krevního oběhu, zlepšení kvality hemoglobinu a fosfolipidů. Protože podporuje nejen regeneraci organismu, ale i tkání, je velmi vhodný i při léčbě kožních onemocnění, akné, popálenin nebo ekzémů. Rakytníková šťáva se doporučuje také těhotným ženám, a to z toho důvodu, že pomůže vývoji kostí plodu a navíc dopřeje budoucí mamince energii a větší odolnost organismu.
Nepoddajná rostlina
Rakytník je velmi svéhlavá rostlina, někteří zahrádkáři doporučují pěstovat ji na cizí zahradě a nejlépe nějakého souseda, ke kterému nechováte příliš sympatií. Rakytník se totiž pěkně roztahuje a jeho kořeny sahají velmi daleko od samotné rostliny. Bobule jdou z větviček velmi špatně sundat a při jejich sběru se často a snadno poraníte díky trnům, které dosahují až 8 cm. Doporučuje se nechat bobule mrznout, a pak oklepat z větviček. Pohodlnější však určitě bude, když necháte někoho, aby to udělal za vás. :)
Naštěstí si čerstvou šťávu z rakytníku můžete objednat z pohodlí domova a bez nepříjemných škrábanců. Nepasterizovaná a RAW rakytníková šťáva si zachová veškeré potřebné látky. Dostane se k vám již pouhých pár hodin po vylisování a lze ji objednat buď v čisté koncentrované podobě, anebo v lahodné kombinaci s čerstvou jablečnou šťávou. V tomto spojení dvou nejzdravějších druhů domácího ovoce je výsledkem oranžová šťáva vynikající chuti podobná pomerančové, ovšem českého původu a navíc s mnohem větší hodnotou pro zdraví.