Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Trápí Vás bolest v oblasti ledvin?

Bolest ledvin

Pak byste tomuto problému měli věnovat velkou pozornost, neboť tyto obtíže mohou být velice závažné a v případě neléčení Vás mohou též ohrozit na životě. Bolest ledvin se nejčastěji objevuje během podzimního období.

Jak se bolest ledvin projevuje?
Bolest ledvin se může projevovat jejich zvětšením nebo bolestí v jiných částech těla (např. v končetinách, zádech, oblasti břich atd.).

Co může bolest ledvin zapříčinit?
Bolest ledvin může způsobit celou řadu vzniklých závažných onemocnění:

• zánět ledvin
• močové kameny
• zvětšená prostata
• rakovina ledvin
• rakovina močového měchýře
• jaterní selhání
• cukrovka

Zánět ledvin
Neboli zánět horních močových cest je onemocnění, které postihuje tkáň ledvin, pánvičku a močovody. Nejčastěji vzniká ze špatné hygieny, pohlavního styku, koupání ve špinavé vodě atd. Zánět bývá fyzicky velmi nepříjemný a bolestivý v oblasti umístění ledvin. Důvodem mohou být poruchy s vyprazdňováním, špatná funkce močového měchýře, nádory a močové kameny.

Močové kameny
Dalším velmi častým onemocněním jsou močové kameny. Toto onemocnění vzniká vytvořením krystalků v moči, které pak utlačují okolní tkáně, a dokáže způsobit nemalé bolesti. Nejčastějšími příčinami vzniku je nedostatečný příjem tekutin, zvýšená koncentrace kamenotvorných látek v moči či nesprávné pH moči.

Zvětšená prostata
Je nezhoubným onemocněním mužů, které se projevuje obtížemi při močení. Toto onemocnění se nejčastěji projevuje ve vyšším věku. Zbytnělá prostata přichází s věkem a kvůli ní se zužuje močová trubice, kterou obemyká. Vědci zatím nemají úplně jasno v tom, co přesně zvětšení prostaty způsobuje. S jistotou se zatím ví jen to, že souvisí s věkem a objevuje se u mužů v různé míře.

Rakovina ledvin
Jedná se nádorové onemocnění ledvin, jejichž příčiny jsou dodnes nejasné. Možný vliv pro vznik tohoto onemocnění může mít kouření, obezita a vysoký tlak. Tyto příčiny však nejsou konkrétní a přesně dané. Jedním z příznaků pokročilého stádia je právě bolest ledvin.

Rakovina močového měchýře
Rakovina močového měchýře je stejně jako rakovina ledvin nádorovým onemocněním, která postihuje častěji muže. Mezi příčiny se řadí kouření a poškozování buněk stěny močového měchýře. Rakovinu mohou způsobit i chronické infekce močových cest, které souvisejí s močovými kameny.

Jaterní selhání
Jedná se o stav, při kterém játra přestávají plnit svoji funkce a dochází k jejich selhání. Akutní selhání jater může zapříčinit virová hepatitida, konzumace alkoholu a drog, zánět žlučových cest apod. U chronického selhávání jater patří mezi příčiny např. dlouhodobé záněty, nadměrná konzumace alkoholu, žlučové kameny, rakovina jater atd.

Cukrovka
Cukrovka neboli diabetes je onemocnění projevující se poruchou metabolismu. Cukrovka 1. typu vzniká kvůli nedostatečné produkce inzulinu ze slinivky břišní. Diabetes 2. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání k inzulinu. Chvilku nemusíte cítit bolest ledvin vůbec, většinu času poté cítíte něco víc, ale čas od času to zabolí výrazněji.

Diagnostika těchto onemocnění
Zánět ledvin se zjišťuje z laboratorního vyšetření krve a vyšetřením moči. Toto vyšetření však nemusí onemocnění potvrdit. Definitivní potvrzení je možné získat z mikrobiologického vyšetření moči, díky kterému se prokáže do několika dnů rozsah zánětu ledvin.

Močové kameny lze diagnostikovat buď pomocí rentgenu, nebo pomocí ultrazvuku. Pomocí ultrazvuku lze diagnostikovat močové kameny a selhání jater. Jaterní selhání lze rovněž zjistit z jejich projevů a jaterních testů.

Zvětšená prostata se zjišťuje digitálním vyšetřením přes konečník, testem na PSA či pomocí ultrazvuku, díky kterému se zjistí struktura prostaty a případné odhalení nádorového procesu. Rakovina ledvin i močového měchýře se zjišťuje pomocí ultrazvuku.

Rakovinu ledvin lze zjistit rovněž ze vzorku z chirurgicky odstraněné ledviny a rakovinu močového měchýře z vyšetření moče. Cukrovka může být nalezena díky praktickému vyšetření.

Diagnostika za pomoci přístroje BICOM Optima
Veškerá onemocnění spojená s bolestí ledvin se dají diagnostikovat pomocí přístroje, který provede celkový screening, označí problémová místa, dle příčin určí příčiny onemocnění a stanoví vhodnou diagnózu. Oproti různým lékařským vyšetřením provádíme rychlé bezbolestné vyšetření bez odběrů i vpichů. Na základě diagnostiky lze navrhnout terapii a doporučit vhodná preventivní opatření.

Výhody diagnostického přístroje:

• bezbolestné vyšetření
• bez vpichů a odběrů
• efektivní diagnostika příčin
• okamžitá léčbaČtěte na Medicínu:

Video z výroby biokosmetiky INLIGHT aneb když věda voní bylinkami

Rajčatová šťáva je prevencí rakoviny!

Jaký je Váš metabolický věk?

Víte, co je křemelina, a jak pomáhá našemu zdraví?