Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Co a jak často cvičit?


Nevíte, jaký sport je pro vás ten nejlepší? Přeci ten, který Vás bude bavit nejvíc!

Z mého z předchozích článků jistě víte, že byste se měli před jakýmkoliv typem cvičení vždy zahřát. Jakmile jste rozcvičeni, můžete se vrhnout do víru fyzické aktivity, která vás naplňuje a která by měla mít zároveň nějaký efekt a význam (zdravotní, psychický a pro mnohé i estetický). Jenže jaký pohyb je pro Vás nejlepší?

Sport, který vydržíte alespoň 4 týdny, Vám s největší pravděpodobností vydrží i dlouhodobě.

Když půjdete za osobním trenérem, při vytváření Vašeho tréninku bude vycházet z Vašich koníčků, času, finančních možností a pohybových aktivit, které Vás baví. Bude vycházet z Vašich individuálních potřeb, které Vy sami znáte nejlépe. Myslím, že každý sám za sebe ví, co ho baví, jaké má časové možnosti a finanční limity. Když si v hlavě sesumírujete, co by pro Vás bylo asi tak nejlepší a co by vás mohlo bavit, můžete si sport zajít vyzkoušet a začít ho pravidelně praktikovat. Když vydržíte s daným sportem alespoň měsíc s nějakou pravidelností (i přes počáteční bolestivosti svalů, které na začátku pravidelných tréninků bohužel postihuje každého a zároveň tak mnohé může odradit), našli jste druh pohybu, který se s největší pravděpodobností může stát Vaším dlouhodobým společníkem. Jestliže se ale trápíte již třetí týden a do pohybu se nutíte s neskutečným odporem, tak si raději najděte něco jiného;).

Mám kamarádky, které nenávidí běhání a nikdy běhat nebudou a tak chodí do fitka. Můj manžel by i přes mé osobní přesvědčení, že domácí cvičení je naprostá paráda, nikdy doma necvičil. Každý to máme jinak. Není třeba se nutit do sportu, který funguje na někoho jiného. To, že by Vás cvičení mělo bavit je priorita číslo 1!!!!

Držte se svých oblíbených tréninků, nebo si je pro pestrost prostřídávejte.

V dnešní době je nepřeberné množství sportovních vyžití, které můžete provádět doma, ve fitku, nebo venku s různými pomůckami i bez. Krásné na tom vše je, že se můžete držet své oblíbené aktivity nebo je různě prostřídávat a tak si zpestřovat váš cvičební týden a plán, který Vás nikdy nebude nudit. Ono je to dobré nejen z hlediska pestrosti, ale i efektivity cvičebních plánů – tělo si nezvykne na jeden stereotyp, jeden druh pohybu a tím bude stále reagovat. Vy tak budete mít velkou šanci nestagnovat a stále se zlepšovat jak fyzicky, psychicky tak i esteticky ;)

Kardio + posilování + regenerace = úspěšné cvičení

Nechci Vám zde vyjmenovávat všechny druhy tréninků, ťukala bych do klávesnice hodně dlouho, ale držte se 3 základních pravidel:

  • Pro udržení zdravé hmotnosti nebo snížení podkožního tuku zařaďte kardio téninky.
  • Pro vytvarování postavy posilujte
  • Pro efektivní zúročení dvou předchozích bodů dostatečně odpočívejte a regenerujte

Když budete jenom běhat, nikdy si postavu souměrně nevyrýsujete. Když budete jenom posilovat, nezbavíte se podkožního tuku. Když nebudete regenerovat, nebudete sílit a zlepšovat se.

Kardio a posilování lze sloučit v rámci jednoho tréninku, nebo se jeden den věnovat jednomu a jiný zase druhému. Záleží, co je naším cílem a jaké máme možnosti.

Nic se nesmí přehánět – ani cvičení!

Regeneraci je vhodné zařadit mezi tréninky, kdy můžeme provádět jinou lehčí nespecifickou pohybovou aktivitu nebo odpočívat (víkendy, dny mezi tréninky apod.). Pamatujte na to, že trénováním se svaly tzv. poškozují, a když je budete den za dnem poškozovat, nikdy nebudou mít šanci zregenerovat a zesílit. Nikdy tak nespatříte rýsovaný sval, když mu nedáte šanci na zotavení! Také je dobré zařadit jednou za čas (za cca 4 -6 neděl) alespoň jeden celý regenerační týden (vhodný pro celkový odpočinek organismu a i pro další motivaci) – a ten si pořádně užijte!!!;)

Dnešním článkem jsem Vám sice nesdělila, pro jaký konkrétní sport se rozhodnout, protože jsme každý tak rozdílný (díky bohu, jinak by to byla pěkná nuda;)). Ale snad právě proto budete mít oči otevřené a budete si hledat možnosti takové, abyste cvičit mohli s nějakou pravidelností v rozumném množství, než hledali výmluvy

S pozdravem Maruška z Rutina.cz



Čtěte na Medicínu:

Arganový olej a jeho účinky na naše zdraví

Jak se nezbláznit ze stresu

Dlouhodobá únava může být příznakem různých nemocí

Česnek medvědí je velmi nedoceněnou bylinou