Znáte poklad přírody jménem Arónie?
Časné jaro patří mezi typická období, kdy je náš imunitní systém oslaben, organismus je vystaven zvýšené zátěži, a snáze tak podlehne nakažlivým virovým chorobám. Ti prozíravější z nás si proto bedlivě hlídají, aby jim v jídelníčku nechyběly látky posilující imunitu, a často sáhnou i po doplňcích stravy. Pokud preferujete doplnění zdraví prospěšných látek spíše přirozenou přírodní cestou, Vaší pozornosti by neměla uniknout arónie (temnoplodec černoplodý, lidově černý jeřáb nebo černá jeřabina).
Zdraví prospěšné „bobule“
Její drobné tmavofialové až černé malvičky totiž obsahují několikanásobně vyšší množství aktivních přírodních látek než jiné známé zdraví prospěšné ovoce, například borůvky, brusinky nebo rakytník. Co tedy plody arónie obsahují?
Pro posílení obranyschopnosti
V první řadě jsou to látky souhrnně zařazované mezi flavonoidy nebo bioflavonoidy, které chrání cévy (zejména rutin), buňky i tkáně a celkově zlepšují krevní oběh. A co je v období častého nachlazení a chřipek důležité, posilují imunitní systém a působí protizánětlivě. Zabraňují nebo zpomalují množení choroboplodných zárodků, které v době infekčních epidemií dopadají ve větším množství na sliznice a pomáhají tak imunitnímu systému významně bojovat s nákazou. Laicky vysvětleno flavonoidy jsou přírodní látky obsažené v tmavých rostlinných barvivech, které mají vysoké antioxidační účinky. Dnes se populárně všechny tyto látky označují jako „antioxidanty“. Tímto „kouzelným slůvkem“ se, bohužel, většina masových výrobců potravin snaží upoutat pozornost zdraví chtivého kupujícího, přestože jejich obsah ve výrobcích je spíše symbolický. Naopak plody arónie jsou přímo pokladnicí přírodních bioflavonoidů (anthokyaniny a proanthocyanidiny), jichž má naprosto bezkonkurenční množství. Díky tomu jejich pravidelná konzumace průběžně zbavuje tělo škodlivých volných radikálů a dokáže tak předejít celé řadě vážných a chronických onemocnění. Od cévních civilizačních chorob počínaje – infarkty, mozkové příhody, včetně vysokého krevního tlaku, až po některé druhy rakoviny, zejména pak v zažívacím traktu.
Nejen pro dobré trávení
Dále plody arónie obsahují řadu vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. Není to však pouze posilující céčko, co se v černých plodech ukrývá, ale také vitamín E, který prospívá naší pokožce, a zpomaluje proces stárnutí, dále vitamín B1, který má pozitivní vliv na nervový systém, stejně jako jeho příbuzný vitamín B2 podporující dobré trávení. K dobrému trávení navíc přispívají organické kyseliny (vinná, jablečná, citrónová a jantarová), které zároveň stimulují funkci jater a ledvin. V plodech arónie nechybí ani další důležité složky potřebné pro optimální fungování metabolismu, a to minerální látky a stopové prvky. Draslík, vápník, hořčík, železo, zinek, měď, jód a mangan hrají nepostradatelnou roli také při krvetvorbě a růstu kostí. Za zmínku stojí zejména vyšší obsah jódu, který stabilizuje činnost štítné žlázy nebo například podporuje tvorbu mateřského mléka v době kojení.
Jak vidíte, jedná se zcela bez nadsázky o „superovoce“, které v sobě navzdory své malé velikosti ukrývá učiněný poklad.
A to jsme Vás nezatěžovali kompletním výčtem prospěšnosti arónie, která by neměla chybět v jídelníčku každého, kdo se stará o pravidelné vyvážené a pestré stravování. Pokud chcete mít tyto informace kompletní, nalistujte si stránky www.AroniaOriginal.cz, kde se dočtete mnoho zajímavého. Zde si navíc mohou všichni, kteří nemají vlastní zahrádku s několika keři arónie, zakoupit celou řadu kvalitních potravin z arónie v bio kvalitě a bez konzervačních látek. Přímo lisované šťávy, sušené plody, aroniové víno, aroniový likér, džemy, sladkosti, čaje, a mnoho dalšího.
Plody arónie není problém vypěstovat
Stejně jako v případě kanadských borůvek, aloe vera, acai a dalšího superovoce však platí, že nejlepší je vždy ovoce čerstvě utržené, jak z hlediska chuti, tak výživnosti. Dietologové rovněž doporučují konzumaci ovoce a zeleniny vypěstovaných v našem podnebném pásmu. Taková strava je pro náš organismus lépe přizpůsobena než tropické druhy ovoce, které se ve většině případů sklízí nedozrálé. Tyto se pak musí po dobu přepravy a při dozrávání na skladech ošetřovat chemickými látkami. Pokud tedy máte alespoň malou zahrádku, udělejte si na ní místo na keřík temnoplodce černoplodého alias černého jeřábu. Tento až 2,5 m vysoký nenáročný keř se například v Polsku, v Německu nebo na Ukrajině pěstuje zcela běžně. Bez sušených plodů se neobejde žádná místní domácí lékárnička. A kromě výše popsaných blahodárných účinků na lidské zdraví má ještě jednu velkou výhodu, a to, že zahradám sluší v každém ročním období.