Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Jak vybrat kojeneckou láhev pro novorozence a batole

Která maminka by nechtěla pro své miminko to nejlepší? Aby se od prvního dne života zdravě vyvíjelo, rostlo a bylo spokojené? Nastanou ale situace, kdy miminko nemůže nebo nechce přijímat přirozenou stravu v podobě mateřského mléka, nebo ho jednoduše nemá dostatek. Pak mamince nezbývá než hledat nejvhodnější výživu a kojeneckou láhev, které miminku kojení nahradí. Možná to znáte i vy. Kdy ale po této náhradě a lahvičce sáhnout a jak vybrat tu správnou?

Mateřské mléko je bezpochyby nejvhodnějším způsobem výživy pro každé děťátko. Přirozeně obsahuje 80 % vody, zbylých 20 % tvoří bílkoviny, 40 % laktózy, 50 % mastných kyselin/tuků a široké spektrum minerálů a vitamínů. Při kojení se většina živin dostává do mléka přímo ze stravy, proto je pro maminku tak důležité kvalitně jíst, aby se i vhodné látky dostaly do mateřského mléka.

Dětská výživa v podobě kojení má skutečně nepostradatelný význam. U těchto dětí bylo dokonce prokázáno nižší procento infekcí, alergií, zápalů plic, zánětů střev, leukémií či nadváhy a s tím i související cukrovky. U maminek se pak kojení projevuje sníženým procentem výskytu rakoviny prsu, vaječníků a děložního hrdla či osteoporózy.

 

Kdy zvolit náhradní kojeneckou výživu?

Potíže s tvorbou mateřského mléka nebo přisátím miminka jsou důvody, které mu způsobují nedostatečný příjem přirozené výživy a je nutné je neprodleně řešit příkrmy. Tak aby děťátko mohlo dál zdravě a přirozeně prospívat. Kojení může být provázeno stresem, nepohodou a bolestí, proto je dobré poradit se s pediatrem a s jeho pomocí vybrat nejvhodnější variantu výživy.

 

Jak vybrat tu správnou kojeneckou láhev?

Pokud jste v situaci, kdy musíte miminko krmit výhradně z láhve, bude se vám hodit alespoň 6 kojeneckých lahviček. Při výběru se zaměřte hlavně na materiál a tvar. Na trhu najdete skleněné, plastové a nerezové, široké i úzké. Každá kojenecká láhev má svá pozitiva i negativa, o kterých je dobré vědět, a podle toho si vybrat, která vám a miminku bude nejvíc vyhovovat.

Plastové láhve – jejich hlavní výhodou je, že jsou lehké a dětem se s nimi lépe manipuluje. A samozřejmě jsou odolné proti rozbití. Jejich nevýhodou ale je kratší životnost a že pohlcují pachy i barviva. Takže pokud ji plníte čajem, zabarví se. Proto je vhodné mít na každý druh tekutiny jinou, aby se chutě a vůně nepřebíjely. Určitě si také dobře přečtěte, z jakého materiálu je láhev vyrobena. Některé složky jsou pro děti nevhodné nebo dokonce nebezpečné! Pozor si dejte hlavně na Bisfenol A (BPA), ftaláty a olovo.

Skleněné láhve jsou naopak těžší a pro děti je náročnější je držet. A pokud je nemáte v ochranném obalu, snadno se po pádu rozbijí. Jejich výhodou je nezávadnost složení a že nepohlcují pachy, barvy ani chutě.

Savička

Savička nebo dudlík je nezbytnou součástí každé láhve a většinou se prodává přímo s ní, ale vždycky se hodí mít jich více v zásobě. Nejlépe dvě až tři k jedné láhvi. Při výběru se zaměřte na materiál, tvar, průtok a na velikost.

 

Materiál savičky

Na výběr jsou silikonové savičky, které jsou měkčí a příjemnější na dotek, ale bohužel méně odolné vůči dětským zoubkům. Naopak latexové savičky jsou pevnější a odolnější, takže i déle vydrží. Děti je tak snadno neprokousnou, pro malá miminka ale může být jejich tvrdost nepříjemná. Navíc na latex mohou být alergické.

 

Tvar savičky

Jednoznačně nejpřirozenější je kruhový tvar savičky, který připomíná bradavku. Anatomicky tvarovaná savička pak podporuje správný vývoj zoubků i patra. K dostání jsou také antikolikové savičky vhodné pro děti trpící nadýmáním a kolikami, protože omezují polykání vzduchu při sání.

 

Rychlost průtoku

Při otočení plné lahvičky dnem vzhůru by vám měla kojenecká výživa ukápnout pouze po 2 až 3 kapkách za minutu. Pokud tekutina uniká rychleji, mohlo by se miminko zalykat, pokud kape pomaleji, miminko se naopak rychle unaví a nemá možnost sníst potřebnou plnou dávku.

 

Jak na sterilizaci?

Sterilizace kojenecké láhve je nezbytný krok při zdravé péči o dítě. Ještě před tím ji důkladně vypláchněte a umyjte od viditelných nečistot. Samotnou sterilizaci pak můžete provést trojím způsobem.

Skvělým pomocníkem je elektrický sterilizátor. Musíte ale počítat s tím, že zabere místo v kuchyni a jeho pořízení je nákladnější. Ušetří vám však spoustu času a láhve dokonale vyčistí a zbaví zápachu.  
Dostupnější variantou pak je sterilizátor do mikrovlnné trouby, který pracuje na podobném principu a dezinfikuje láhve vodní parou. Je to uzavřená nádobka, do níž nalijete vodu, vložíte láhve a podle návodu pak už jen nastavíte mikrovlnku, která se postará o zbytek.
A nakonec sterilizace převařením v hrnci – stará dobrá klasika, kterou používaly už naše babičky. Lahvičky rozeberete, vložíte do čistého hrnce s pitnou vodou, přivedete k varu a na mírném ohni vaříte ještě dalších 10 minut. Je to ale nejpracnější způsob, který navíc častým vyvářením lahvičky i savičky rychleji opotřebuje.

 

A kojenecké mléko?

Pokud nemůžete kojit a tíží vás ještě otázka volby vhodného kojeneckého mléka, pak můžete vyzkoušet stále populárnější mléko Kendamil, které má prémiovou recepturu, díky níž zachovává všechny přirozené dobroty a výhody krémových živin mateřského mléka. Tato výživa batolat a miminek je vyrobena z plnotučného kravského mléka a speciálně vyvinuta tak, aby poskytovala živiny se správnou rovnováhou bílkovin, vitaminů a minerálů potřebné pro miminko. A je vhodná i pro děti s citlivým trávicím systémem.

Nyní už víte vše, co potřebujete, abyste si snadno vybrali nejvhodnější lahvičky a vše ostatní pro bezproblémovou výživu svého děťátka. 😊