Měsíční zpravodaj o zdraví

  • Exkluzivní články
  • Odborné rady
  • Doporučení
  • Tipy k nákupu
Chci odebírat
E-mail: Rok narození: Kraj: Odeslat

Vyzkoušejte léčivou sílu kopřiv

Zdroj foto: pixabay.com

Kopřiva nepatří zrovna mezi favority mezi bylinkami, spíše naopak, vnímáme ji jako nepříjemný plevel. Je však podobně jako třeba pampeliška opomíjená a zatracovaná zcela neprávem. Její blahodárné účinky na naše zdraví jsou známé po staletí. Kdo má zahradu, určitě by na ní měl kopřivám vyhradit místo. Kdo takové štěstí nemá, ten si může kopřivy nosit z jarních výletů do přírody a nasušit si je do zásoby anebo zvolit nejjednodušší cestu – kupovat hotové produkty.

Bylinka nabitá prospěšnými látkami

Kopřiva obsahuje hlavně chlorofyl, který je označován za zázračnou látku. Dá se říci, že bez chlorofylu by neexistoval život na Zemi. Na náš organismus působí chlorofyl jako životabudič. Základní molekula chlorofylu je téměř shodná s molekulou hemoglobinu (krevní barvivem umožňujícím transport kyslíku z plic do buněk celého těla).

Z minerálních látek je v kopřivách obsažen hořčík a železo, dále jsou plny vitamínů, zejména skupiny B a mladé listy mají i významný podíl vitamínu C. Součástí kopřiv jsou také například aminokyseliny, třísloviny, karotenidy či fytoncidy. Fytoncidy jsou látky, které působí antibioticky a chrání organismus před infekcemi. Karotenidy je označení pro skupinu barviv, které mají výrazný antioxidační účinek.

Kopřiva

Kde všude kopřiva pomáhá?

Kopřiva dvoudomá má čistící, detoxikační, stahující, posilující a antirevmatické účinky. Kopřiva je antiseptická, působí antivirově a také pomáhá proti kašli. Snižuje krevní tlak, používá se u dny a aterosklerózy. Díky obsahu železa, chlorofylu a hořčíku napomáhá kopřiva dvoudomá překonat stavy únavy a vyčerpanosti. Protože kopřiva přispívá k tvorbě mateřského mléka, doporučuje se kojícím ženám. Je také velice vhodná pro diabetiky, snižuje totiž obsah cukru v krvi. Působí dobře na žaludek a játra, podporuje trávení, vylučování žluči a vyprazdňování střev. Kopřiva se podává u chudokrevnosti na podporu krvetvorby a čistí krev.

Jak kopřivu užívat?

Kopřiva se v malém množství používá v kuchyni jako klasická bylinka, dále je možné ji zpracovat na čaj, sirup nebo šťávu. Čerstvá šťáva má oproti čaji z kopřiv obrovské množství vitálních látek. Pokud nemáte možnost nasbírat si kopřivy v čistém prostředí anebo se vám nechce trávit čas přípravou nápoje, můžete si zakoupit již hotové produkty. Čerstvé šťávy si můžete nechat dokonce doručit až domů.

Kopřivová šťáva s jablkem

Rozvoz čerstvých chlazených nebo mražených šťáv nabízí česká společnost FRESH-JUICES. Čerstvě lisované šťávy jsou pouze zchlazeny, nebo šokově zmraženy okamžitě po vylisování, neobsahují žádné konzervační látky ani neprochází pasterizací. Díky této metodě zpracování jsou produkty vhodné i pro vyznavače raw stravy. Novinkou v nabídce je právě šťáva s obsahem kopřiv. V kombinaci s jablkem tvoří příjemnou chuť. V e-shopu společnosti najdete téměř padesát druhů čerstvých šťáv, jednu zdravější než druhou. Sami vyzkoušejte, která vám bude nejvíce chutnat.

Fresh-juices



Čtěte na Medicínu:

Co a kolik toho vypít?

Babské rady na pálení žáhy

Pomůže Vám liposukce?

Medicinální houby – tradiční čínská medicína vhodná i při detoxikaci